I FN's menneskerettighedscharter står der, at man som menneske har ret til at kunne blive boende i sin hjemstavn. En stat skal sørge for, at dens borgere kan blive boende, hvor de er født og opvokset.
Lægger vi hertil, at de fleste danskere opfatter boligen som meget væsentlig for deres livskvalitet (66,4 procent af alle over 20 år, jf. Videnscenter Bolius), så er det en meget vigtig opgave for en kommune at sørge for en god bestand af boliger. De almene boliger er en væsentlig del af løsningen. For det første er danske almene boliger nogle af de bedst vedligeholdte og med deres relativt lave husleje kan de betales af næsten alle. Og så kan de ved deres blotte eksistens bidrage til at dæmpe prisstigningerne i private udlejningsboliger og på ejerboligerne. Dem der bor i almene boliger glade for det, især i ældreboliger. Faktisk er 94 procent af ældre, der bor i almene ældreboliger, tilfredse med deres boliger (Videnscenter Bolius).
Og så er der bopælspligten. Hvis man vil bevare Bornholm, hvor der sideløbende med turismen er plads til helt almindelige Bornholmere, der går på arbejde og bor på øen hele ugen, så kan det ikke nytte at give for mange dispensationer fra, at man faktisk skal bo på øen, hvis man vil eje en bolig.