Sportmaster kan godt mærke, at deltagerantallet er faldet: Når der er færre deltagere, bliver der også solgt færre sko

Sportmaster kan godt mærke, at deltagerantallet er faldet: Når der er færre deltagere, bliver der også solgt færre sko
Fredag var der godt vejr, og derfor var der også mange, som kom og ville kigge efter gode tilbud i sportmasters salgsbod. Foto: Berit Hvassum
LØB | SPORT | BORNHOLM | Fredag 30. juli 2021 • 23:28
Jesper Gynther
Journalist
LØB | SPORT | BORNHOLM | Fredag 30. juli 2021 • 23:28

Igen i år har sportmaster i Rønne i samarbejde med New Balance haft en salgsbod i målområdet alle dage under Etape Bornholm, pånær torsdag. Selvom der til tider har været travlt, har salget dog ikke været lige så stort, som det plejer at være.

Det fortæller Claus Mortensen, der er ansat i sportmaster i Rønne, og som har stået i salgsboden igennem hele etapeugen.

– Man kan godt mærke, at der er færre deltagere til etapen i år. Det betyder, at vi ikke kan sælge lige så meget, som vi plejer at gøre, siger han med henvisning til, at der i år har været omkring 1.700 deltagere i etapeløbet, hvor der normalt plejer at være mellem 2.500 og 2.700.

Sportmaster har dog fået langet en del over disken i salgsboden alligevel. Der blev især solgt mange sko i weekenden op til løbet, for der havde sportmaster en salgsbod i Rønne Idrætshal, hvor deltagerne kunne hente deres startnummer.

– Det er altid i starten, at der er flest, der kommer hen og kigger og måske skal have et par nye sko. Der er jo nogle rigtig gode tilbud på skoene også, siger Claus Mortensen, som hurtigt ser snit snit til at prøve at sælge et par sko til Tidendes udsendte.

– Der er også nogle, der kommer i løbet af ugen, hvis man har været lidt uheldig at få ødelagt et par sko og godt vil have et par nye. Og i dag (fredag, red.) er der også nogle, der kommer og kigger, fordi de måske allerede nu tænker på at være med til næste års etape, og derfor gerne vil købe et par sko, siger han.

Vejret har dog også meget at sige.

– Det er meget forskelligt fra dag til dag, hvor meget der bliver solgt. En dag som i dag, hvor solen skinner, er det jo ganske udmærket, og andre dage hvis vi er uheldige, at det blæser rigtig meget, og det regner, jamen så bliver det jo meget lidt, som vi sælger, siger han.

Sjov, men hård uge

Claus Mortensen har været med til at sælge sko og andre ting under Etape Bornholm i en del år efterhånden, og etapeugen er noget, som han altid ser frem til, selvom det også kan være hårdt.

– Det er jo en sjov uge og meget anderledes uge for mig, end hvad en almindelig arbejdsuge er for mig. Hver dag møder man en masse glade mennesker og hører, hvordan det er gået for dem i løbet. Man har også mange gengangere fra de tidligere år, som kommer hen og siger hej og skal høre om, der er kommet nye sko til salg.

– Men det er jo også lidt mere anstrengende end en almindelig arbejdsuge. Man skal ud og stille op og gøre klar hver eneste dag klokken 13 og pakke sammen igen sent om aftenen. Og man skal jo hurtigt stille tingene frem, så man er klar, når de første løbere kommer, som gerne vil kigge på varerne.

– Det er en sjov uge, men også en hård uge. Mine arbejdstider er også anderledes, og derfor skal man lige vænne sig til, at man har fri om morgenen. Det er svært, for selvom man har fri, så kan man ikke lade være med at tænke på alle de ting, man skal ordne senere på dagen, når man møder på arbejde, siger Claus Mortensen, som allerede skal tilbage og sælge varer i sportmasters fysiske butik i Rønne lørdag morgen.

TEMA: ETAPE BORNHOLM

43-ÅRIG MAND I GRUNDLOVSFORHØR43-ÅRIG MAND I GRUNDLOVSFORHØR43-ÅRIG MAND I GRUNDLOVSFORHØR43-ÅRIG MAND I GRUNDLOVSFORHØR


Blænnijnsgrår


Om garn eller tøj: gråmeleret, ved at sort og hvid uld kartedes sammen. I Bornholmsk Ordbog illustreres ordet bl.a. med følgende eksempel: ‘Jâ hadde hæjnt et pâr blænnijnsgrå hozzer ud på tornijn, å di hâ di ujnnejorske tâd’. Kan også hedde ‘blannijnsgrår’.
FÅ ABONNEMENT