Ifølge Molslinjens pr- og kommunikationschef er der erfaringsmæssigt behov for 25 procent mere plads, end hvad skibet kan laste. Det skyldes, at man skal kunne sortere i bilerne for at laste optimalt.
– Det er værd at notere sig, at havnetiden forbliver uændret på 40 minutter, så det kræver en opgradering af de to havne, hvis potentialet skal realiseres på ekstra 100 personbiler pr. havneophold, fortæller Jesper Maack.
Det er derfor, rederiet siger, at 50 ekstra biler ombord kræver plads til cirka 200 ekstra biler i land. Der er plads til 450 biler på Express 5. En fjerdedel af det er 112,5. Afrundet er der således brug for 563 pladser. Til kommunen har rederiet fortalt, at det samlet set ønsker 542 pladser, hvilket er cirka 200 pladser mere end i dag.
Tidende har været i kontakt med Rønne Havn for at høre, om der var planer om at udvide opmarchpladsen, da Leonora Christina sejlede på Ystad-ruten. Den viden ligger hos den enkelte operatør, oplyser havnen. Det vil sige Danske Færger, som Molslinjen overtog i 2018.