Programmet byder på syv jazzkoncerter samt en ekstra koncert i en anden genre, der tilsammen spænder fra internationale stjerner til lokale talenter, fortæller spillestedet.
Det hele starter 31. januar med “Reflecting Betty Carter”, hvor en ung dansk-svensk jazzgruppe, med den bornholmske musiker Lea Backhausen, hylder jazzsangerinden Betty Carter med et repertoire fra “The American Songbook”. 4. februar følger en koncert med Lis Wessberg og Steen Rasmussen, der kombinerer trombone og klaver i en musikalsk rejse gennem jazztraditioner og sydamerikanske rytmer.
7. februar gæster Frans Bak, sammen med Sinne Eeg og Hans Ulrik, scenen med “Softer than you know”, og 11. februar er det Chris Minh Doky Trio, som præsenterer en blanding af nordisk ro og amerikansk soul.
15. februar følger Jet Fuel Trio med Dawda Jobarteh, Stefan Pasborg og Michael Blicher, der blander jazz, improvisation og afrikanske rytmer, mens der 17. februar arrangeres “Jazz for Kidz” med tre danske musikere, der gennem sang, leg og musik tager publikum gennem 100 års dansk jazzhistorie.