Børnehaver får penge til at besøge Christiansø
Flere bornholmske børnehaver besøger i løbet af sommeren i år og næste år Christiansø for at 'lege sig igennem en spændende dag om dyrelivet på Christiansø' med naturvejleder Nina Bonnén Mourier.
For nogle uger siden besøgte børnehavegruppen Åboerne fra Gudhjem Naturbørnehave Christiansø. Øens naturvejleder Nina Bonnén Mourier har i fællesskab med flere bornholmske børnehaver søgt Nordeafondens nye børnehavepulje, hvor børnehaver kan få støtte til at tage på ture ud af børnehusene med et naturfagligt fokus og en ekstern underviser.
I løbet af sommeren i år - og næste år - får Nina Bonnén Mourier besøg af en masse bornholmske børnehavebørn, og første besøg var fra naturbørnehaven i Gudhjem den 18. juni. Hun beskriver besøgene med ordene at børn og pædagoger skal "lege sig igennem en spændende dag om dyrelivet på Christiansø," og selvom det ikke har noget med dyrelivet at gøre, finder første stop sted ved de store kanoner på paraden. Her spørger en dreng, om de er ægte og kan skyde. Kanonerne er rigtignok ægte, fortæller hun drengen, men de kan ikke skyde mere.
I Kongens Have venter ringmærkeren Per fra Christiansø Naturvidenskabelige Feltstation med en overraskelse. Han har fanget en fugl for få minutter siden, og sætter sig på knæ i græsset for at vise den lille fugl frem til flokken af børn, mens han fortæller om sit arbejde med at ringmærke trækfuglene.
– Det er helt fantastisk dejligt at få besøg af børnehaverne fra Bornholm. Naturen og dyrelivet er, til trods for den korte afstand mellem Christiansø og Bornholm, helt anderledes herude. Og i dag vakte både Pers lille fugl og de store sæler stor begejstring – i virkeligheden både blandt børnene og de voksne, der er med. I Naturpark Christiansø er vi meget glade for, at Nordeafonden har afsat en stor pose penge til, at børnehaverne kan komme på tur ud i naturen, udtaler Nina Bonnén Mourier i en pressemeddelelse.
– Og ja, ikke mindst er vi glade for, at flere bornholmske børnehaver har valgt at søge penge, så deres børnegrupper kan opleve Christiansø, tilføjer hun.
Gudhjem Naturbørnehave har søgt og fået bevilget penge til to ture til Christiansø, som finder sted til maj næste år. Her skal børnene undersøge edderfuglene nærmere, når de ligger på rede og har ællinger - naturligvis sammen med naturvejlederen.
– Jeg håber, at det breder sig som ringe i vandet, og at mange flere bornholmske børnehaver har mod på at søge børnehavepuljen om penge til en tur til Christiansø. Jeg tager gerne imod, siger Nina Bonnén Mourier.
NYT JOB
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration