60-40
Oplever du generelt, at dine kunder vender tilbage, når først de har fundet dig?
– Ja, det gør rigtig mange kunder. Og det gælder både unge og mødre, men også de ældre, som kommer ind og køber noget til deres børnebørn. Det er faktisk en målgruppe, som har overrasket mig. Altså, hvor meget bedsteforældrene rent faktisk kommer herind. Er det ikke fifty-fifty, så er det måske 60-40 procent, hvor bedsteforældrene, som kommer her, udgør de 60 procent. Jeg har for eksempel bemærket, at det på et tidspunkt meget var torsdag, jeg havde travlt, for så kom bedsteforældrene og skulle købe en gave, fordi de skulle rejse over og besøge børnebørnene, siger Mie Blem.
– Men generelt vil jeg sige, at året har været en rutsjebanetur, hvor også december, januar og februar var nogle hårde måneder at komme igennem. Jeg havde egentlig troet, at december ville blive en god måned, hvor folk skulle købe julegaver, men den endte faktisk med at blive en af mine dårligste måneder. Nogle af de andre butikker, jeg har talt med, har også fortalt, at de oplevede et dyk i december i forhold til forrige år.
Mie Blem fokuserer i sit udvalg af mærker på danske produkter, både hvad angår tøjet og de øvrige varer, hun har i butikken, og dertil har hun også et decideret bornholmsk produkt, nemlig Natruba, som designer baby-og børneprodukter i naturlige materialer, hvilket naturligvis er en fordel, når man eksempelvis fremstiller bidelegetøj til de små.