Sauna og havbad på Galløkken er rykket tættere på

Sauna og havbad på Galløkken er rykket tættere på
Helene Rask Grøn, Thomas Gartoft og Lasse Ipsen er hovedkræfterne bag havbadet. Foto: Jakob Nørmark
Torsdag 2. juli 2020 • 07:15
Af:
jakob-noermark
Torsdag 2. juli 2020 • 07:15
RØNNE

I forrige uge gik en ny hjemmeside i luften: Rønnehavbad.dk – en side, hvor man kan læse om et saunaprojekt på Galløkken i Rønne.

Initiativtagerne til Rønne Havbad har været to et halvt år undervejs, så de er meget tilfredse med, at en masse rønneboer har skrevet sig op og vist interesse for et havbad.

– Vi fik 108 tilmeldinger på en uge. Det er enormt positiv at se, at det, vi drømmer om, er noget, rønneboerne drømmer om, siger Helene Rask Grøn, der sammen med Lasse Ipsen og Thomas Gartoft er hovedkræfterne bag havbadet.

Skriver man sig på listen, opfordres man samtidig til at overføre 25-50 kroner. Alle, som overfører beløbet, får stemmeret til den stiftende generalforsamling i foreningen.

Inden foreningen kan blive etableret, vil saunatrioen fra Sdr. Villavej præsentere et udkast til byggeriet, som Steenbergs Tegnestue er i gang med at tegne.

Lobbyindsats

Bornholms Tidende skrev første gang om idémagernes projekt i foråret 2019, og på daværende tidspunkt var gruppen ikke sikre på, at Rønne Havn ville bryde sig om deres foretrukne placering et stenkast fra det nye havneområde, der blev indviet sidste år.

I mellemtiden har de udført et effektivt lobbyarbejde og indledt et samarbejde med kommunen og Rønne Havn.

– Vi har alle aktørerne som medspiller nu. Så nu tør vi godt gå i avisen og sige, at det bliver til noget, fortæller Helene Rask Grøn.

Arbejdet har resulteret i, at kommunen er kommet med et udspil til en lokalplan, "som nærmest er designet til os", som Lasse Ipsen beskriver den. Lokalplanen, der har været i høring indtil 30. juni, omfatter det flade areal neden for Kanondalen, og for saunagruppen har det været afgørende, at kommunen vil beholde et bælte med bevoksning ned mod stranden, hvor havbadet skal placeres.

– Det var en stor sten, der faldt fra mit hjerte, siger Lasse Ipsen om tegningerne, der viser, at det rekreative område bliver stort nok til at afskærme saunaen og badebroen fra havnen.

Den eneste ændring, de ønsker til lokalplanen, er, at det skal gøres muligt for nogle få personer at parkere nær havbadet, så det kan blive handicapvenligt.

Efter planen skal Rønne Havn overtage det meste af det rekreative område, der oprindeligt var en kunstigt skabt losseplads. Havnen vil omdanne det til havneareal, som kan bruges til at opbevare vindmølleelementer.

Forsyningsnettet

Efter lokalplanen er vedtaget, som den forventes at blive i efteråret, vil Rønne Havn hurtigt gå i gang med byggeriet, og her er det vigtigt, at Rønne Havbad er klar til at rykke, for det vil være en lejlighed til at få nedgravet rør og ledninger, så saunaen kan kobles på forsyningsnettet.

Havnens direktør Thomas Bendtsen er ifølge projektgruppen positivt stemt for at hjælpe gruppen, der først på året var til møde med havnechefen.

– Det, han sagde, gjorde os på ingen måde bekymret for, om vi kunne ligge der, fortæller Helene Rask Grøn.

Med regionskommunens medvirken har den lille saunagruppe for længst søgt tilladelse hos Kystdirektoratet, hvis sagsbehandlingstider er så lange (cirka halvandet år), at det er nødvendigt at være tidligt ude. Et af de kommende skridt er at søge om en kommunal byggetilladelse.

Med lokal opbakning i hus, og ansøgninger sat i søen, mangler saunagruppen ”blot” finansieringen. De vurderer, at det vil koste i omegnen af to millioner kroner at føre deres vision ud i livet. Det vil kræve opbakning fra fonde, hvis også Bornholms største by – i kølvandet på mange af de andre – skal have en sauna.

 


Sauna nær vandet og bred badebro

Arkitekttegningerne er endnu ikke klar, og saunagruppen har lovet ikke at vise de indledende skitser. De vil gerne opføre saunaen lavt i terrænet og så tæt på vandet som muligt.

Deres foretrukne placering ligger mere end tre meter over havniveau, og da vigen omkring den nye strand skærmes af et undersøisk rev, er Lasse Ipsen ikke bekymret for, at bølgerne i en storm ville kunne skade havbadet.

– Vi vil helst ligge længere nede, og vi vil gerne have aftensolen, siger han.

Uden for selve saunaen, hvor der skal være omklædnings- og toiletfaciliteter, ønsker saunagruppen at lave en handicapvenlig sliske ned til en badebro. Broen vil de opføre på et sted, hvor der i dag findes en kort høfde af kampesten, og planen er at placere planker oven på disse sten.

– Det bliver et 11 meter bredt dæk oven på stenene, og vi vil kunne gå i vandet på begge sider. På den ene side er vandet lavt, mens det er dybere ud mod havet, fortæller Thomas Gartoft.

Saunaen vil sandsynligvis kun blive for medlemmer af en kommende forening, men de endelige beslutninger om organiseringen vil blive truffet efter generalforsamlingen.

 

 
 

Det står der i den nye lokalplan

Et cirka 50 meter bredt bælte nærmest den nye sandstrand på Galløkken, der blev udvidet efter sandpåfyldning i 2019, skal i modsætning til resten af området ikke indlemmes i Rønne Havn.

”Delområdet skal fastholdes som et grønt rekreativt område. Inden for delområdet må der etableres støttefaciliteter til stranden i form af kiosk- og toiletbygning, sauna, cykelparkering og lignende,” står der i lokalplanforslaget.

Der må kun opføres bebyggelse og anlæg i form af for eksempel toiletbygninger, iskiosk, informationsskure, sauna, badebro, trapper samt andre servicebygninger, der tjener som støttefaciliteter til stranden samt tekniske anlæg såsom transformatorstationer, pumpehuse og lignende. Bygningshøjden må ikke overstige 4 meter over terrænet, og ny bebyggelse skal have facader i træ.

De eksisterende træer og buske skal bevares. Beplantningen kan dog ryddes partielt med henblik på at etablere støttefaciliteter i tilknytning til stranden.

Lokalplanen har været i høring indtil 30. juni og skal til afstemning i efteråret

 

 
 

Generalforsamling i efteråret

Alle, som skrives op på en liste og betaler et mindre beløb (25 -50 kroner), vil få stemmeret på den stiftende generalforsamling. Her vil der blive valgt en bestyrelse, som skal stå for opgaven med at gennemføre byggeriet og koordinere medlemskab af Rønne Havbad.

Medlemmerne vil få medindflydelse på, hvordan foreningen skal organiseres:

”Rønne Havbad kan fungere som en lukket eller offentlig forening; eller have en blanding af aktiviteter, både for medlemmer og andre. Generalforsamlingen skal beslutte, hvad der er rigtigt for medlemmerne af Rønne havbad, og træffe beslutning om ejerskab, drift af sauna, badefaciliteter, toiletter, mm,” skriver initiativtagerne på Rønne Havbads hjemmeside.

 


BILLETTER TIL FÆRGERNE SKAL OMBOOKES - PRISEN STIGERBILLETTER TIL FÆRGERNE SKAL OMBOOKES - PRISEN STIGERBILLETTER TIL FÆRGERNE SKAL OMBOOKES - PRISEN STIGERBILLETTER TIL FÆRGERNE SKAL OMBOOKES - PRISEN STIGER
FÅ ABONNEMENT