Flere ideer til baltisk samarbejde

Flere ideer til baltisk samarbejde
Omkring 20 interesserede deltog, da foreningen Baltisk Bro holdt åbent møde på Svaneke Rådhus. Flere af dem kom med ideer til foreningens fremtid. Foto: Jens Stubkjær
NOTITS | ABONNENT | 7. MAR 2023 • 10:15
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | ABONNENT
7. MAR 2023 • 10:15

Foreningen Baltisk Bro er ved at finde ud af, hvad den skal arbejde med.

Et netværk med flere øer i Østersøen, kulturel udveksling og et samarbejde om bæredygtig turisme er nogle af de ideer, foreningen Baltisk Bro fik at arbejde videre med, da den søndag holdt sit første åbne møde.

Godt en snes personer mødtes i den gamle byrådssal i Svaneke, og en del af dem havde medbragt ideer til fremtiden, fremgår det af en pressemeddelelse.

Susanne Månsson foreslog, at man skal udvide kontakterne med den estiske ø Saaremaa til at danne et helt netværk med andre øer i Østersøen, og Elisabeth Falk bød ind med et arbejde med udveksling omkring Gourmet Bornholm, madoplevelser og bæredygtig turisme. Derudover fyldte kulturen og ikke mindst kunsten en del.

Få fuld adgang til Tidende.dk

Første måned 0 kr.
Herefter 99 kr./md.

Se andre abonnementer her