Bornholm mangler præster

Bornholm mangler præster
Det er svært at få besat præstestillingerne på Bornholm for tiden – Aa Kirke er blandt dem, der søger. Arkivfoto
KULTUR | Onsdag 22. februar 2023 • 05:30

Det er svært at få besat præstestillingerne på Bornholm for tiden, men den konstituerede provst peger blandt andet på en løsning fra 60'erne og 70'erne, hvor situationen lignede.


Bornholm har 21 præster.

Eller snarere: Burde have.

For aktuelt mangler der tre, fordi det er svært at få stillingerne besat.

Helt ligesom det har været svært at tiltrække en ny provst. Provstestillingen på Bornholm blev ledig, da Johannes Gregers Jensen i efteråret stoppede og drog mod nye opgaver i København. Han vikarierede dog i en periode for sig selv på Bornholm, men den 13. januar i år kunne Bornholms Tidende meddele, at den 75-årige Frank Kærgaard fra den 21. januar og foreløbig to måneder frem blev konstitueret som provst på Bornholm.

To gange har stillingen nu uden held været slået op, fortæller Frank Kærgaard, som også kan oplyse, at den endnu ikke er blevet slået op tredje gang, hvorfor ansøgningsfristen også er uvis.

Videre fortæller han, at der netop en opslået to præstestillinger, en som sognepræst i Aaker-Pedersker og samme sted en halv stilling som sognepræst kombineret med en halv stilling som sygehuspræst. Der er ansøgningsfrist den 13. marts, og da Tidende taler med Frank Kærgaard tirsdag har han faktisk netop haft en mulig ansøger i telefonen.

– Dertil har vi stillingen som præst i Nyker, siger han.

– Der er fristen netop udløbet, og vi modtog desværre ikke nogen ansøgninger. Men det er altså de tre ledige stillinger, vi har for tiden.

Kirkeministeriet søger også efter en beredskabspræst til Bornholm. Frank Kærgaard pointerer dog, at der ikke er tale om en decideret stilling, men om en funktion, som bliver tillagt en eller anden præst.

– Som en ekstra tjans, siger han.

Funktionen som beredskabspræst blev ledig, da sognepræsten i Aaker og Pedersker, Birgit Friis, gik på pension med udgangen af januar. Hun havde varetaget jobbet som beredskabspræst de seneste seks år, idet beredskabspræsten indgår i Folkekirkens katastrofeberedskab. Hun bistod da også et krisecenter i forbindelse med skudepisoden i Fields på Amager i juli sidste år.

Nu mangler der tre præster i Bornholms Provsti – hvad gør man så?

– Jamen, hvad angår de stillinger, som har embedsbolig, så sørger man for at sætte præsteboligen i stand, og faktisk har man slet ikke lov til at opslå de stillinger, før man har en dato for, hvornår præsteboligen er klar til indflytning, siger Frank Kærgaard.

– Og hvis vi tager den i Nyker, så var Per Munch præst der i mange år, hvor man ikke løbende fik gjort noget ved præstegården, og det betyder jo, at den lige nu er under en mere omfattende renovering.

Og hvor mange af de her stillinger er der embedsbolig til?

– Til den i Nyker og til den, der hedder sognepræst kirkebogsførende i Aaker-Pedersker.

Ikke kun Bornholm

Men for tiden mangler der altså tre præster, hvordan dækker I hinanden ind?

– Alle præster får et rådighedstillæg hver måned og er dermed forpligtede til at dække ind, hvis nabopræsten er syg eller på ferie.

Menighederne er sikret deres gudstjenester?

– Ja. Og i Aaker-Pedersker har man for en periode ansat den pensionerede præst Hardy Lund Olesen, som bor i Rønne. Så de er ikke uden præst.

Men når der overordnet set mangler tre præster, må det vel lægge et pres på hele systemet?

– Ja, det gør det selvfølgelig. Men man kan sige, at det så også er det, præsterne bliver kompenseret for via deres rådighedstillæg, siger den konstituerede provst.

Hvordan skal man gribe den her problematik an, for det er jo ikke kun på Bornholm, man mangler præster?

– Nej, præstemanglen er følelig rundt omkring og især i yderområderne.

Har du en idé om, hvad man kan gøre?

– Man har jo gjort det, at folk med anden akademisk uddannelse får en lettere adgang til at søge en præstestilling, siger Frank Kærgaard.

– Men man kunne jo også overveje det, som man gjorde i 60'erne og 70'erne. Da lavede man en særordning, hvor folk, som ikke havde en akademisk uddannelse, men måske havde en mangeårig interesse for det kirkelige, som kunne være relevant, gerne måtte søge. For eksempel kunne en højskolelærer, som havde haft kristendom på sit skema, få lettere adgang til at søge præsteembede ved at aflægge en eksamen hos en biskop. Det var dengang en stor hjælp i forhold til den præstemangel, man dengang oplevede, siger Frank Kærgaard.

Er der andre uddannelser, man typisk tænker kunne være relevante?

– Det kunne for eksempel også være en seminarielærer, og dengang brugte man også nogle, som havde været i militæret, hvor de bliver pensioneret meget tidligt. De var jo stadig rimeligt friske, og var de kirkeligt interesserede, kunne de måske gå den vej. Det så vi eksempler på.

Hvem kan beslutte, at det er den vej, man skal gå i et forsøg på at skaffe flere præster?

– Det tænker jeg først og fremmest kan være biskopperne, som så skal have Kirkeministeriet og måske præsteforeningen med på råd, siger Frank Kærgaard.

14 pastorater
Bornholms 21 præster dækker disse 14 pastorater:
Allinge-Sandvig Pastorat
Christiansø Pastorat
Hasle-Rutsker Pastorat
Ibsker-Svaneke-Bodilsker Pastorat
Klemensker-Rø Pastorat
Knudsker Pastorat
Nexø-Poulsker Pastorat
Nyker Pastorat
Olsker Pastorat
Rønne Pastorat
Vestermarie-Nylarsker Pastorat
Østerlarsker-Gudhjem Pastorat
Østermarie Pastorat
Aaker-Pedersker Pastorat



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT