– Vi kan og må jo ikke have oplysninger liggende på folk, så vi kan ikke ringe rundt og minde dem om, at deres gavekort snart udløber. Vi skal også huske, at køberen ikke nødvendigvis er den samme som brugeren af kortet, da mange af dem bliver givet i gave, fortæller Jan Bidstrup.
Det nærliggende spørgsmål er derfor også, om det ikke bare er forbrugerens eget ansvar at få brugt gavekortet i tide.
– Jeg tror i hvert fald, det er svært at gøre noget. Der vil altid være enkelte tilfælde, hvor kunden af forskellige årsager ikke får det indløst til tiden. Det kan være en simpel forglemmelse, eller man kan komme til at smide det væk. Og så er der de sørgelige tilfælde, hvor korthaveren af den ene eller anden grund går bort og ikke får overdraget det til et familiemedlem. Det eneste, vi kan gøre, er igen og igen at huske folk på at se på kortet med jævne mellemrum, og at få det brugt ”hurtigst” muligt, siger formanden, der bakkes op af Susanne Wridt, som i sin egen forretning forsøger at komme noget af det til livs.
– Når det nu glipper for så mange, håber jeg, at det kan hjælpe, når vi i fremtiden tilbyder kunder med udløbne gavekort, at få et nyt, hvis det ikke er overskredet med mere end tre måneder. Denne øvelse foregår hos mig i Meny.
Det sker af og til, at kunder kommer med gavekort, der har overskredet fristen, men det er ganske enkelt en del nemmere at være fleksibel, hvis gavekortet er købt i ens egen butik, fortæller Jan Bidstrup.