Jensen opruster på den anden side af jorden

Jensen opruster på den anden side af jorden
Medarbejderne på Jensen Denmarks fire fabrikker her på Bornholm har fået nye kolleger i Australien og New Zealand. Arkivfoto: Berit Hvassum
ERHVERV | 29. SEP • 07:53
Henrik Nielsen
Journalist
ERHVERV | 29. SEP • 07:53

Opkøb har styrket Jensen-Groups position i Australien og New Zealand.

Det begyndte med, at Ejnar Jensen åbnede en maskinfabrik i Rønne i 1937. I dag er Jensen-Group en international koncern med afdelinger flere steder i verden, og den har netop styrke sin position i Australien og New Zealand.

Det er datterselskabet Maxi-Press, der har købt virksomheden Filterfab, som laver forbrugsvarer til tunge vaskerier. Formålet med opkøbet er at udvide koncernens aktiviteter inden for eftersalgsforretningen.

– Efter vores overtagelse af Maxi-Press for et år siden har vi hurtigt udvidet vores tilstedeværelse og positioneret Maxi-Press som et globalt brand inden for forbrugsvarer til vaskerier, siger administrerende direktør Jesper M. Jensen hos Jensen-Group i en pressemeddelelse.

Filterfab beskrives som en førende leverandør af vaskeri- og sundhedsprodukter til kunder inden for sundhedspleje, uddannelse og vaskeriservice i Australien og New Zealand. Virksomheden producerer og distribuerer blandt andet forbrugsvarer, reservedele og tjenester til vaskeri- og sundhedsindustrien i de to lande. Filterfab har opereret i Australien i næsten 50 år og separat i New Zealand siden 1994. Tilsammen beskæftiger virksomhederne i de to lande 33 medarbejdere.

Forventningen er, at opkøbet vil påvirke Jensen-Groups konsoliderede omsætning og rentabilitet med mindre end fem procent, fremgår det.

Jensen-Group har aktiviteter i 22 lande og distribution i mere end 50 lande, og per 30. juni 2025 beskæftiger koncernen 2.171 medarbejdere på verdensplan. Her på Bornholm har Jensen Denmark fire fabrikker, tre i Rønne og en i Hasle.

FÅ ABONNEMENT