Hul til salg for 350.000 kroner

Hul til salg for 350.000 kroner
Med lidt held kan man møde Robinson Crusoe under et besøg i Klokkegade 3. Solgt-skiltet er også forhistorisk og ikke opsat af den nuværende ejer. Foto Søren Strandman-Møller
BOLIG | Søndag 28. september 2025 • 05:30
BOLIG | Søndag 28. september 2025 • 05:30

Så er der nyt om urskoven i Klokkegade. Men det er langtidsnyt.

Der mangler et hus i Klokkegade. Nærmere bestemt nummer tre, hvor en urskov gerne skulle blive erstattet af en bygning. Men det har umiddelbart lange udsigter. Grundens ejer, Kenn Kjellberg, vil gerne bygge, men han er ramt af flere problemer, hvorfor alle planerne er gået i stå.

– Det er blevet fuldstændig sindssygt dyrt at bygge noget her på øen. Det koster 25.000 pr. kvadratmeter, og så er der ikke økonomi i det, hvis man skal leje noget ud, siger han.

Desuden står Kjellberg med et andet problem. Kravene for overhovedet at må opføre noget. Han vil gerne bygge tre lejligheder på sammenlagt 200 kvadratmeter, men det kræver en containerplads til affald, en parkeringsplads og et hyggeområde bag bygningen. Ifølge lokalplanen skal der nemlig være parkeringsplads i det lille lejlighedskompleks, og den skal der være adgang til fra gaden.

– Teknik (Byg, der er en afdeling i kommunens forvaltning, red.) modsiger sig selv. Man har tinglyst, hvordan facaden skal se ud på bygningen. Men hvis man bygger mere end ét lejemål, skal der være parkeringsplads på matriklen, og hvordan helvede vil de have, at det skal kunne lade sig gøre at få bilen derind med sådan en facade? Så vil jeg skulle lave en port inde midt i ejendommen, lyder det fra Kenn Kjellberg.

Omvendt fæstebonde

Hvis han kunne få dispensation til bygge sine tre lejligheder, ville de blive på knap 70 kvadratmeter stykket.

– Det vil kunne give en leje på 6.000-7.000 kroner pr. styk, og så ville jeg aldrig kunne få pengene hjem. Og jeg vil ikke have penge med på arbejde hver dag, siger han.


Kenn Kjellberg er rystet over priserne for at bygge nyt på Bornholm. Arkivfoto: Jens Erik Larsen


Bornholm tørster efter lejelejligheder, og mange vil gerne være villige til at betale en højere husleje end de 6.000-7.000 kroner om måneden. Det vil dog ikke være noget, Kenn Kjellberg har lyst til.

– Man kan ikke bare tage den husleje, man vil have. Så kommer huslejenævnet og kræver lejen nedsat, og så er man pludselig omvendt fæstebonde, siger han.

To ting ville kunne få Kenn Kjellberg til at hyre håndværkere og smække et hus op.

– Hvis vi når ned i en kvadratmeterpris på 18.000 kroner, eller hvis jeg kunne få dispensation til ikke at skulle bygge parkeringsplads på matriklen.

– Så ville jeg gå i gang med det samme, siger han.

6-7 år

Det sidste har dog lange udsigter. Faktisk skal vi ind i næste årti, hvis kravet om en parkeringsplads eventuelt kan bortfalde. For det kræver en ny lokalplan, og den bliver ikke tegnet på en dag. Eller to.

– Vi har haft en dialog med ham (Kenn Kjellberg, red.) sidste år, hvor han skulle undersøge opholdsareal, parkering og plads til affald, som er et krav. Der er mange ting, der skal tages stilling til, siger Elona Amalie Kofod, der er leder af Byg.

Og at sløjfe kravet om parkeringspladsen ligger ikke lige for.

– Det vil skulle behandles politisk, men som udgangspunkt gør vi det ikke. Der er for få parkeringspladser i området i forvejen, siger hun.

Skulle politikerne endelig vælge at tage Kjellbergs ønsker på dagsordenen og stemme for en ny lokalplan, der vil kunne undtage grunden for parkeringsplads, må han væbne sig med tålmodighed.

– Hvis der skal laves ny lokalplan, tager det nok 6-7 år. Vores folk er meget hængt op, siger Elona Amalie Kofod.

Kjellberg må dog ikke lade vild-med-vilje-haven stå til offentligt skue permanent.

– Hvis han ikke har tænkt sig at bygge lejligheder, kommer han til at lave en muret mur, så vi ikke skal se på det græsareal, siger lederen af Byg.

Kenn Kjellberg har stort set resigneret og krydser fingre for, at det pludselig ringer på døren en dag.

– Jeg kan ikke vente så længe, så hvis der kommer nogen og byder 350.000 kroner for grunden, sælger jeg den i morgen, siger han.



Følg debatten på facebook!

BOMBERNE UNDER OVERFLADEN

Et lokalt problem – et internationalt ansvar

Et lokalt problem – et internationalt ansvar

65.000 ton kemiske våben ligger på havbunden ud for Bornholm. Vi kender risikoen – nu skal Danmark og Europa handle.
Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal
NYHED | ABONNENT

Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal

80 år efter Anden Verdenskrig er der fundet kræftfremkaldende stoffer fra eksplosiver i skaldyr og andre dyr i Østersøen ud for Tysklands nordkyst.
FÅ ABONNEMENT