– Man ved ikke, om det er et problem eller ej, at rottespærrer stopper til, siger Inge Faldager til Nyhedsavisen.
2009: Under overskriften "Vildledning af Folketinget" skriver magasinet Byggeteknik om, hvordan Dansk Vand og Spildevandsforening (Danva) i 2007 havde givet forkerte oplysninger til Folketingets politikere for at undgå rottespærrer i kloakkerne. Det fik dengang Folketinget til at droppe en lovændring, som kunne have givet grønt lys til at sætte flere rottespærrer i de danske kloakker. Danva havde angivet, at det ville koste 100 milliarder kroner, hvis der skulle sættes rottespærrer i kloakkerne. Tallet var bare ikke korrekt, indrømmer souschef hos Danva, Kristian Friis.
– Prisen, vi satte, er nok for høj. Tallet var en opskalering af, hvad det ville koste at sætte rottespærrer i en by, og så blev prisen ganget op til at gælde hele landet, siger Kristian Friis til Byggeteknik.
2011: Rapporterne fra det store rottespærreprojekt i Københavns Kommune udgives, men Torben Jensen opdager hurtigt, at der mangler noget, for han havde allerede inden projektets udførelse set, at der også skulle indgå erfaringsindsamlinger. Torben Jensen spørger derfor først om aktindsigt i den manglende rapport hos Teknologisk Institut og siden Københavns Energi, men det er først, da folketingsmedlem Peter Juel-Jensen (V) ved hjælp af Folketingets ombudsmand blander sig, at rapporten udleveres i 2018.