Dancenter går til tasterne på Facebook

Dancenter går til tasterne på Facebook
Dancenter er aktive i Tidendes kommentarspor, hvor flere tilkendegiver, at de har haft problemer med bureauet. Foto: Sarah Thun Kristensen
NYHED | ABONNENT | 15. MAJ 2024 • 19:00
NYHED | ABONNENT
15. MAJ 2024 • 19:00

Der var gang i kommentarsporet på onsdagens artikel om en sommerhusejers problemer med Dancenter – her blandede også Dancenter Ferienhäuser sig.

Med sine 89.000 følgere skulle man tro, at der var nok at se til for administratorerne af Facebook-siden Dancenter Ferienhäuser, som er den tyske gren af feriehusudlejningen Dancenter.

Onsdag fandt de imidlertid tid til at svare personligt på flere af kommentarerne i sporet under Tidendes artikel om sommerhusejer Heidi Rylander Karlsson, som oplever massive udfordringer i sit samarbejde med udlejningsbureauet.

Send en DM

Således skriver Ole Ib Boskov i en kommentar, at han heller ingen svar har fået på mail eller telefoner.

"Vi måtte gi dem et ultimatum; fik vi ej vores nøgler retur kom der nye cylinder i dørene og regningen blev sendt til DC. Tror der gik 2-3 måneder, før vi fik nøglerne. Er mere end lykkelig over, at vi ikke er i DC længere."

Hertil svarer en person ved navn James på vegne af Dancenter, at han skal sende en såkaldt DM, hvilket er en forkortelse for en direct message – på dansk en direkte besked:

"Vi er kede af at høre om din oplevelse med Dancenter. Det er bekymrende, at dine henvendelser ikke blev besvaret, og at der opstod sådanne problemer med at få nøglerne tilbage. Venligst DM dine registrerede kontakt- og ejendomsoplysninger, og vi vil sikre, at din feedback bliver videregivet til det relevante team hos Dancenter, så de kan undersøge, hvad der gik galt, og tage skridt til at forbedre servicen i fremtiden".

Oversat fra Google

Også Kim Kofoed byder ind med en tilkendegivelse af, at han har oplevet det samme forløb:

"Ingen kommunikation og hvis der endelig kommer svar fra ejerservice – er det kun undskyldninger fra en inder oversat fra Google – intet svar fra lokal. Første sæson 2023 forløb problemfrit fint serviceret af lokale medarbejdere. Den lokale forankring er helt væk – det samme er tilliden til, at det bliver bedre.

i har derfor i går opsagt Dancenter."

Den kommentar svarer en person ved navn Arthur på – også på vegne af Dancenter Ferienhäuser.

– Vi er virkelig kede af at høre om din oplevelse med Dancenter, og forståeligt nok har manglende kommunikation og serviceproblemer ført til mistillid. Det er vigtigt for os at vide, hvornår vores kunder ikke er tilfredse med den service, de modtager, og vi vil sikre, at dine problemer bliver løst efter bedste evne. Send os venligst dine reservationsoplysninger i DM, så vi kan arbejde og forbedre vores tjenester.

Også Anita Behrndtz er færdig med Dancenter – og her svarer Mathew venligt tilbage: "Send en DM".



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT