Josefine giver point: Ni ud af ti til Sommerlunden

Josefine giver point: Ni ud af ti til Sommerlunden
Fra venstre Kirsten, Josefine og Line, der har sat sig til rette i Morbærhuset, som skal danne rammen om Sommerlundens events og kreative aktiviteter. Foto: Anette Vestergaard
ERHVERV | 29. MAJ • 15:48
ERHVERV | 29. MAJ • 15:48

Pænt mange mennesker mødte op for at se eller gense sommerfugleparken i Nexø. Og Sommerlunden, som parken hedder nu, blev godt modtaget. Men der kunne godt være mere af en bestemt ting.

Solen skinnede og temperaturen i Tropehuset var tårnhøj, da dørene blev åbnet til den nye sommerfugle- og skulpturpark i Nexø. Men det er den nu hele året, for her, i parkens kæmpestore væksthus, bor sommerfuglene, og de kan ikke lide at fryse.

Der har været kø foran billetkontoret hele formiddagen, og mange børnefamilier var mødt op for at se den gamle Sommerfuglepark genopstå i nye klæder. Men der var også godt fyldt op med stamkunder ved bordene i den nyåbnede café ved siden af Tropehuset.

– Vi er her for at støtte de nye ejere, siger Inge Thye fra Rønne. Hun har været fast gæst i Sommerfugleparken i mange, mange år, og denne Kristi Himmelfartsdag prioriterer hun at besøge Sommerlund sammen med sin søster.

De to har nydt et stykke kage og en kop kaffe i den nye café, og Inge er meget tilfreds med det nye look i parken.

– To ting på en gang trækker folk til, siger hun og peger over på en sandskulptur, som er under opførsel midt i haven. Den anden magnet, hun hentyder til, er Morbærhuset, et drivhus, som i fremtiden skal danne rammen om events og børneaktiviteter.

Der er ingen tvivl om, at de to søstre kommer tilbage til Sommerlunden.

– Det er en oplevelse for livet. Vi har købt årskort, siger Inge Thyge.



Sommerlunden åbnede på en smuk sommerdag. De fleste gæster var børnefamilier, men der var også stamkunder fra den gamle sommerfuglepark i Nexø. Foto: Anette Vestergaard

 

Ni ud af ti på en skala på ti

Sandskulpturerne er de nye ejeres idé. August Warrer, der ejer Sommerlunden sammen med sin makker Mikkel Winther, er søn af Christian Warrer, der i en årrække har stået bag Nexø Sandskulpturpark på havnen i Nexø.

Nu er sandskulpturprojektet flyttet til Sommerlund, som ligger skråt overfor Møbelfabrikken i udkanten af Nexø. Og der følger en sandklappekagebænk med.

Her flokkes børnene som sommerfugle om en klat nektar. Der klappes kage, hældes sand ind og ud af spande, bygges slotte og så – vent på det – så smadres det hele igen. Og så starter vi forfra.

Sandklappekage-bænken er et hit.

I Morbærhuset er Josefine ved at gøre klar til at male, mens mor og mormor kigger på. Hun vil tegne en sommerfugl.

Familien har sommerhus i Østre Sømark og er på lang weekend på Bornholm.

Josefine giver Sommerlunden et nital på en skal fra et til ti.

Mor Line sætter lidt flere ord på.

– Vi synes, det er helt fantastisk, at man kan være udenfor, men vi snakkede lige om, at det kunne være hyggeligt, hvis der var nogle dyr ude i parken.

– En voliere, foreslår mormor Kirsten.

– Man kunne også have nogle kaniner og nogle høns gående, siger Line, mens Josefine slår den første streg i grøn maling.



Sandklappekagebænken er et stort trækplaster i den nye sommerfugle- og skulpturpark i Nexø. Foto: Anette Vestergaard

 

Et godt glas vin - det er et godt koncept

Hans-Otto og hans mor sveder i Tropehusets fugtige hede. De er vilde med sommerfugle, men også stærkt begejstrede for, at der er kommet sandskulpturer i den nye version af sommerfugleparken.

– Men ellers er det meget anderledes udenfor. De har ryddet meget. Og så bruger de Orangeriet nede i den anden ende til børneaktiviteter, siger Emilie.

Hans-Ottos mor er glad for prisniveauet i Sommerlunden. Hans-Otto kom meget i den gamle sommerfuglepark med sin børnehave, men hans mor syntes, det var en dyr omgang at løse billet.

– Det var meget dyrt. Nu har vi købt årskort. Hele konceptet med det derude, siger Emilie og peger ind i cafeen på den anden side af glasruden, det er jo nyt.

– Det der med at man kan købe et godt glas vin og noget lækkert smørrebrød og nogle gode is, altså ... det kommer vi til at bruge rigtig meget. De har lige uppet gamet lidt.



I dagens anledning kunne adgangsbilletten til Sommerlunden veksles til et årskort. Det benyttede Hans-Otto og hans mor sig af. Foto: Anette Vestergaard

 

Sandskulpturerne fra Nexø Skulpturpark er flyttet op i Sommerlundens park. Foto: Anette Vestergaard

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT