– STX'erne (eleverne på almen studentereksamen, red.) er for eksempel vant til at have idræt, hvor de får et naturligt afbræk fra undervisning i klasselokalerne, og hvor de er sammen på en anden måde. Det kan vi jo ikke lige nu. Så fag, hvor der er koblet praksis på, er særligt udfordret lige nu. På HHX (merkantil studentereksamen, red.) er de vant til at arbejde meget konceptbaseret og online. Der er skoledagen måske ikke helt så anderledes som for STX, men der er jo stadig et socialt afsavn, siger Lisbeth Hvid Christensen.

På erhvervsuddannelserne oplever de også, at nogle elever har det svært med fjernundervisningen, fortæller uddannelseschef Claus Jørgensen. Foto: Berit Hvassum
Afskåret fra håndværket
På erhvervsuddannelserne er man også udfordret af, at eleverne ikke længere kan møde op til fysisk undervisning. Uddannelseschef Claus Jørgensen fortæller, at det er en svær situation både for underviserne og eleverne, der er vant til at arbejde med hænderne i værksteder og køkkener.
– Erhvervsuddannelserne er jo i sagens natur uddannelser, hvor man arbejder med sine materialer i hænderne. Det er eleverne afskåret fra nu, så det er en helt syret situation at stå i. Det er også vores opgave lige nu at introducere nye elever til de uddannelser, de har valgt, de stolte håndværk og de fantastiske materialer via en computerskærm. Det er bare svært. Hvis nogen havde sagt til mig for et år siden, at det ville blive sådan, ville jeg have grinet og sagt, at det var umuligt, siger han.