– Det var en stor anerkendelse af de mange års arbejde med bevaring og fornyelse af bybilledet i denne lille danske havneby, som svanekeborgerne i samarbejde med byens myndigheder og Nationalmuseet havde gennemført, fortæller Michael Bjerregaard, som er formand for Svanekes Venner.
Han er med til at planlægge den storslåede fejring, som skal foregå på selve dagen, hvor det er 50 år siden, guldmedaljen blev overrakt på Svaneke Rådhus. Heldigvis falder den 2. august i år på en lørdag, så der kan festes hele dagen.
Guldmedaljen blev indstiftet i 1974 for at fremme bestræbelserne for at bevare den europæiske kulturarv, og det er en internationalt sammensat kommision af fagfolk indenfor bevaringsarbejdet, der hvert år bestemmer, hvem der skal have en guldmedalje.