Regn og måske torden i vente

Regn og måske torden i vente
Fronten, der søndag krydser Danmark, bevæger sig mod nordøst. Der ventes at falde en del regn på Bornholm i morgen- og formiddagstimerne. Illustration: DMI
NYHED | 19. JUN 2022 • 05:30
Jakob Nørmark
Journalist
NYHED
19. JUN 2022 • 05:30

En kølig og våd søndag runder Folkemødet af.

Kraftige tordenbyger ruller søndag morgen ind over Danmark. De første har kurs lige nord om Bornholm, viser DMI's radaranimationer klokken 5.30, men i løbet af morgentimerne vil regnen efter alt at dømme nå hertil. 

Bygerne kan være kraftige og med torden og bidrager sammen med den køligere luft til en dag, der for de tilbageblevne gæster på Folkemødet i Allinge bliver markant anderledes end de tre foregående sommerdage.

Ud på eftermiddagen vil det klare lidt op, men der vil være risiko for byger hele aftenen og natten. Temperaturen holder sig under 15 grader, mens vinden bliver svag til jævn vind fra forskellige retninger, skriver DMI.