Det er korrekt, at Molslinjen/Bornholmslinjen og busselskabet Kombardo Expressen, som rederiet driver sammen med busselskabet Herning Turist, er blevet undersøgt tre gange af Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen i forhold til, om der gør sig konkurrenceforvridende forhold gældende – og at styrelsen hver gang har lukket sagen igen.
Reglen skal sikre,
at vi kan prioritere vores
ressourcer bedst muligt
Men det er sket ud fra en ressource-prioriteringsregel uden en egentlig afgørelse om, at der ikke er sket en overtrædelse, oplyser Jens Gormsen fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen til Tidende. Han er jurist og kontorchef i styrelsens konkurrencecenter for Byggeri, Energi og Transport.
Molslinjen modtager cirka en million kroner i statsstøtte om dagen for besejlingen af Bornholm, og de busselskaber, som gennem tiden har klaget til styrelsen, mener, at der så at sige "siver" penge over til Kombardo Expressen. Spørgsmålet er blevet reaktiveret, fordi Jørgen Andersen, som ejer Bornholmerbussen, onsdag havde foretræde for Folketingest Transportudvalg, hvor han fremlagde sin anke over for politikerne.