Men inden da vil Bornholms Museumsforening gerne tage forskud på de nye tider. Med en ny klub for børn fra otte år og opad.
"Nye muligheder åbner sig. Vi har lyst til at tyvstarte. Det gør vi ve, at tage de første skridt til en klub for 8-årige og opefter. En klub, de selv skal være med til at forme", skriver Bornholms Museumsforening i en pressemeddelelse.
Ud over at give børnene oplevelser vil museumsforeningen også gerne give dem dannelse og hjælpe dem til at gøre sig gældende i Bornholms foreningsliv – og i forhold til det kommende fusionerede museum.
"Med den nye klub ønsker vi at åbne børnenes øjne ikke bare for kunst og kulturhistorien i Bornholms Museumsforenings afdelinger, men kunst og kulturhistorie på hele øen. Vi ønsker ikke mindst at give børnene muligheder for aktiv deltagelse og påvirkning af vores foreningsliv", oplyser museumsforeningen.