Museerne fejrer nybyggeri med ny klub for børn

Museerne fejrer nybyggeri med ny klub for børn
Fra et tidligere arrangement for børn på Bornholms Kunstmuseum. Nu vil museumsforeningen sætte arbejdet med bornholmske børn mere i system. Arkivfoto: Jens-Erik Larsen
KULTUR | Tirsdag 20. juni 2023 • 11:01
Jakob Marschner
Journalist
KULTUR | Tirsdag 20. juni 2023 • 11:01

Inden længe starter arbejdet med at bygge nyt ved Bornholms Kunstmuseum, så Bornholms Museum kan flytte ind og gøre de to bornholmske museer til ét.

Men inden da vil Bornholms Museumsforening gerne tage forskud på de nye tider. Med en ny klub for børn fra otte år og opad.

"Nye muligheder åbner sig. Vi har lyst til at tyvstarte. Det gør vi ve, at tage de første skridt til en klub for 8-årige og opefter. En klub, de selv skal være med til at forme", skriver Bornholms Museumsforening i en pressemeddelelse.

Ud over at give børnene oplevelser vil museumsforeningen også gerne give dem dannelse og hjælpe dem til at gøre sig gældende i Bornholms foreningsliv – og i forhold til det kommende fusionerede museum.

"Med den nye klub ønsker vi at åbne børnenes øjne ikke bare for kunst og kulturhistorien i Bornholms Museumsforenings afdelinger, men kunst og kulturhistorie på hele øen. Vi ønsker ikke mindst at give børnene muligheder for aktiv deltagelse og påvirkning af vores foreningsliv", oplyser museumsforeningen.

"Når det nye museum begynder at tage form, vil klubbens medlemmer også blive taget med på råd i relevante sammenhænge", annoncerer Bornholms Museumsforening desuden.

Starten går med en "inspirationstur" den 24. juni på Bornholms Museum. I august skal der for alvor sættes ideer i søen ved en større børne-workshop på Bornholms Kunstmuseum.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT