– Både og. Kunst er så meget, men for en kunstner som mig er det. Goya (spansk maler 1746-1828, red.) inspirerede mig helt vildt som ung, for selv om han var hofmaler, lavede han også så heftige ting, at han var lige ved art ryge i inkvisitionen. Han lavede grin med præstestyret, han tog krig op som noget modbydeligt og latterliggjorde også det hof, som betalte ham. Og han gik ind for oplysningstiden , der kom fra Frankrig, som angreb Spanien, så han endte som landsforvist, men han var en stor inspirationskilde for mig. Som fænomen, synes jeg, det er enormt interessant, at kunsten indgår i en dialog og ikke svæver ude i universet, siger Michael Kvium.
Hvad synes du om Oluf Høst?
– Helt fysisk er jeg vokset op med ham, for min mormor sad model for ham i Dragør, og derfor havde han givet hende et billede af min mors barndomshjem, og det hang jo derhjemme. Men da mine forældre var døde, fik jeg billedet, fordi der stod i et efterladt brev, at det var mig, der skulle have det, men da jeg så skulle hertil i forbindelse med tv-programmet, besluttede jeg at donere det til museet. Det gav mere mening, at der bliver passet på det her.
Det var også i forbindelse med tv-programmet, aftalen blev lavet om, at Kvium skulle udstille på museet. Kunstnerkolonien var på besøg, og:
– Så spurgte du, om jeg havde lyst til at lave noget her, siger Kvium og kigger på Martin R. W. Brandt, inden han humoristisk fortsætter: