Hvis man er på Bornholm og elsker farverig kunst og malerier med en Larsson'sk stemning, så skal man tage turen forbi Anne Cirkolas sommerudstilling i Vang.
Anne Cirkola maler i olie og interesserer sig især for det nære liv og de rammer, vi mennesker skaber om vores hverdag.
– Jeg interesserer mig for den måde mennesker indretter sig på i dagligdagen. Med arvegods og ting, vi samler på, og billeder af familien. Et hjem er på en måde et anderledes portræt, der afspejler beboerens værdier, ambitioner og drømme, siger Anne Cirkola.
Udover interiør maler Cirkola også portrætter, og på den måde har den 56-årige kunstmaler samme motivfelt som Hammershøi. Men i modsætning til Hammershøi, der blev kaldt de stille stuers maler, er Cirkolas univers sprudlende, farverigt og varmt.