– Man kan bare kigge ud og se på udsigten, og vi kalder hotellet Kysten, fordi her er en kystlinje, der ikke findes mage til, lyder hans svar.
Han lægger ikke skjul på, at medarbejdere og håndværkere har ligget vandret for at blive klar til sæsonen.
– Jeg synes, at vi har været heldige, men også lidt dygtige, siger han og retter en tak til håndværkerne og til Bornholms Erhvervsfond, der har støttet projektet med et lån.
– Uden støtten fra fonden havde projektet ikke været muligt, siger han.
– Selv om vi har travlt, syntes vi, at det var vigtigt at holde dette arrangement, hvor vi åbner dørene for hasleboerne. Det er vigtigt for os med et godt naboskab, og vi håber også, at de lokale vil støtte hotellet, siger Lars Funding, der glæder sig over at have fået en god modtagelse i Hasle.