Stigningen er ligeledes godkendt af en enig BEOF-bestyrelse.
Elforsyningsloven indeholder det fornuftige princip, at forbrugerne skal betale, hvad det har kostet at etablere og drive el-nettet. Den opståede underdækning er dermed et udtryk for, at BEOF i perioden 2009 til 2017 ikke havde opkrævet den fulde omkostning. Stigningen pr. 1. januar skal altså udligne denne ubalance.
Det er også vigtigt at være opmærksom på, at priser – og baggrunden for priserne – skal godkendes af myndighederne, hvilket også er sket i dette tilfælde, hvor Forsyningstilsynet uden anmærkninger har godkendt de varslede prisforhøjelser tilbage i 2020, og som så trådte i kraft den 1. januar 2021.
Jeg har som formand i bestyrelsen i BEOF – cirka fem måneder senere; den 25. maj 2021 – ganske rigtigt udtalt, at el-priserne ikke vil stige som følge af salget af El-Net Øst til EWII. Det er et fuldstændig korrekt udsagn, idet vi allerede opkræver det, som myndighederne tillader, for at få afviklet underdækningen.
Afslutningsvis er det vigtigt at nævne, at BEOfs tidligere Økonomidirektørs fratrædelse intet har med ovenstående at gøre, og vi tager skarpt afstand fra Ralf Marcoux Skovgaards udsagn og de insinuationer, der ligger heri.