Sejt soldaterkursus er i gang: Vi vil gerne have noget regn

Sejt soldaterkursus er i gang: Vi vil gerne have noget regn
Den første uge af enkeltkæmperkurset er teori, herefter handler det om praktikken, hvor soldaterne skal vise, at de kan klare sig under primitive forhold. Foto: Opklaringsbataljonen
Fredag 1. december 2023 • 19:00
Holger Larsen
Journalist
Fredag 1. december 2023 • 19:00

40 soldater fra fem lande deltager i enkeltkæmperkursus på Bornholm.

Det er en mellemting mellem to af de populære realityprogrammer, som mange kender fra fjernsynet: Korpset og Alene i Vildmarken.

Det siger Leo Gamborg, kursusleder og kaptajn i Opklaringsbataljonen på Almegårds Kaserne, om det enkeltkæmperkursus, som netop er gået i gang på Bornholm.

40 soldater er med: 32 danskere, heraf en håndfuld fra kasernen, tre briter, to svenskere, to hollændere og en nordmand.

Alle er mænd. Dermed er der i kursets lange historie stadig kun en enkelt kvinde, der har fået overrakt den eftertragtede sølvdolk som bevis på at have gennemført kurset. Det var en norsk soldat, som var med sidste år.

Kursus med godt ry

Med 40 deltagere er kurset fuldtegnet. Det glæder Leo Gamborg, der mener, at kurset har fået et godt ry, for eksempel som forberedelse til ansøgning om optagelse ved det danske forsvars eliteenheder Frømands-og Jægerkorpset. Men også andre ting kan spille ind, mener han:

– Krigen i Ukraine viser, at det med at kunne tage vare på sig selv under primitive forhold har en relevans. Det kan godt være, at man har supermoderne kampkøretøjer, men lige pludselig bliver det så mudret, at man sidder nede i et vandfyldt skyttehul. Det kan man for tiden ikke lære andre steder i hæren end her, siger Leo Gamborg.

– Enkeltkæmperkurset handler om at lære soldaten om primitiv overlevelse og at kunne tage vare på sig selv under primitive forhold. Igennem at fjerne ting fra dem og blive ved med at presse dem fysisk, skaber vi en motivation for at spise de ting og prøve de ting, vi lærer dem om. Det kan være at finde en bregnerod eller nogle brændenældeblade at spise. Når vi fjerner deres sovepose, bliver det også interessant at bygge et shelter, der er så godt isoleret, at man kan holde varmen i det, siger Leo Gamborg om nogle af strabadserne.

Vejret spiller med

Det er ingen tilfældighed, at kurset hvert år ligger i november/december. Det er med håbet om, at vejret også giver deltagerne nogle udfordringer. Så den tidlige snert af vinter må være helt ideel:

– Både og. Når der er sne, og det er koldt, kan man bare tage ekstra tøj på. Læringsmæssigt ville jeg helst have, at det regnede, for så bliver deres tøj vådt på en anden måde, og når man bygger et shelter, skal det være vandtæt, siger Leo Gamborg.

Den første uge af kurset er en blød teoriuge, hvor læring er i højsædet, og hvor kursisterne har fri om aftenen og sover inde på kasernen.

Herefter bliver det barsk med den nævnte kombination af Korpset og Alene i Vildmarken. Man overnatter ude i naturen, skal ud på lange orienteringsmarcher med tung oppakning og løse vanskelige opgaver.

– Vi udsætter dem også for et mentalt pres ved, at de ikke får så meget at vide, og at de bare skal læse opgaverne hurtigst muligt.

En tredjedel består

Kurset slutter den 15. december, og til den tid venter Leo Gamborg, at kun cirka en tredjedel af soldaterne vil være tilbage og dermed bestå kurset.

– Vi har i de senere år gjort meget ud af at forberede soldaterne på, hvad de bliver udsat for, så de kan træne til det. Vi håber på den måde, at flere af deltagerne kommer til at bestå.

– Men det skal også være så hårdt, at man skal have den rette mentalitet til at gennemføre. I hæren omtaler vi enkeltkæmperne som nogle fyrtårne, som de andre soldater kan spejle sig i og se op til. Når man kommer i en kritisk situation har de prøvet nogle ting af og ved, at de har evnen og viljen til at træde i karakter og kan hive de andre med frem, siger Leo Gamborg.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT