Fugleentusiaster strømmede til som aldrig før, men blev skuffede

Fugleentusiaster strømmede til som aldrig før, men blev skuffede
Eremitdroslen ude i det fri på Christiansø. Foto: Anton Herrig Liebermann
CHRISTIANSØ | Mandag 8. november 2021 • 15:30

Da Anton Herrig Liebermann fra Christiansø Feltstation i onsdags ringmærkede en fugl af arten eremitdrossel på Ertholmene, indlemmede han den samtidig som art nummer 493, der er observeret i Danmark.

Og dermed gik startskuddet også for fugleentusiaster om at komme af sted til de små øer i Østersøen for, mens tid var, med egne øjne at se den nyregistrerede fugl.

– Der var run på, konstaterer Anton Herrig Liebermann.

– Der var næsten 60 fuglekiggere på besøg, hvilket er helt usædvanligt, fordi sæsonen jo ellers er slut. Jeg tror heller ikke, det er set før, at så mange fuglekiggere kommer på besøg på en gang.

Og de kom fra Langeland, Skagen, Odense, Thyborøn for blot at nævne nogle steder, og utålmodige, som de var, chartrede nogle af dem Postbåden Peter, som sejlede af sted fra Tejn klokken 7 fredag morgen, pakket med cirka 45 fuglekiggere, men ak, det blev de cirka syv fuglekiggere, der ankom allerede om torsdagen, der fik set fuglen klokken 13.28. Da fandt Anton Herrig Liebermann den nemlig igen, så de af de fem tilrejsende, som lige da gik i hælene af ham, fik set fuglen – som derefter var pist væk, siger han her mandag formiddag.

– Den fløj om bag en busk, og siden har vi ikke set den, siger han.

I løbet af torsdag og torsdag nat var der blæst op til 19 sekundmeter, hvilket fik mange til at satse på at rejse over om fredagen i stedet, og fuglen, som gerne flyver om natten, ville da også næppe tage af sted i så skrap en blæst.

Den yngler egentlig i Nordamerika og Canada, hvorfra den trækker sydpå til Mexico, så den er altså virkelig kommet på afveje.

Efter en stjerneklar nat kan fuglen meget vel være fløjet videre nu, siger Anton Herrig Liebermann, som dog ikke med sikkerhed ved, om den reelt har forladt Christiansø.

FÅ ABONNEMENT