Donerer femcifret beløb til julemarkedet

Donerer femcifret beløb til julemarkedet
Søren Lund(i midten) fra Foreningen Bornholms Julemarked modtager check fra Per O. Petersen og Tommi Falk(th) fra Sol og Strand. Eget foto.
ERHVERV | 3. JUN • 11:00
ERHVERV | 3. JUN • 11:00

Tilbage i marts fortalte Pernille Bülow, at hun havde besluttet at sætte Bornholms Julemarked til salg.

Kort efter opstod en lokal forening, der drømmer om at køre det videre, og nu er indsamlingen til indkøbet af Bornholms Julemarked altså i fuld gang.

Derfor stempler Sol og Strand Bornholm nu ind med en femcifret donation.

– Julemarkederne er med til at gøre Bornholm til en helårsdestination - og vi vil understøtte dem alt, hvad vi kan, siger bureauchef Tommi Falk fra Sol og Strand Bornholm i en pressemeddelelse.

Han oplever, at Bornholms Julemarked har banet vejen for at Bornholm bliver til en helårsdestination, som tiltrækker turister fra både Danmark, Europa og sågar andre kontinenter til øen ud over sommerens højsæson - og dermed bidrager til liv og udvikling på hele øen.

– Det er ikke hver dag, vi donerer 40.000 kroner til en forening. Men når det gælder Bornholms Julemarked og den nye forenings ambition om at videreføre julemarkedet, så klapper vi i hænderne og gør alt, hvad vi kan for at understøtte, lyder det.

Søren Lund er formand for Foreningen Bornholms Julemarked, hvor de tager imod donationen med glæde og siger tusind tak.

– Som alle andre nystartede foreninger har vi brug for støtte og opbakning og økonomiske ressourcer, hvis vi skal lykkes. Derfor gør pengene fra Sol og Strand en kæmpe forskel, lyder det fra Søren Lund, som håber, at flere vil gøre som bureauet.

Donationen gør ikke kun lykke hos giver og modtager, men også hos sælger.

– Jeg bliver en lille smule grådlabil, for Bornholms Julemarked er et hjertebarn for mig. Jeg har bare ikke mulighed for at drive det videre alene eller stå for alt det, der skal til for at Bornholms Julemarked kan fortsætte, lyder det fra Pernille Bülow, som er lykkelig for opbakningen.



Følg debatten på facebook!

INDENFOR

Nu styrer Linda Hodda
EKSKLUSIV | ABONNENT

Nu styrer Linda Hodda

En spontan mail, og pludselig stod Linda Olsen som leder af Folkehuset Hodda.
Oliekongen nyder sit nye liv
EKSKLUSIV | ABONNENT

Oliekongen nyder sit nye liv

Manden bag rapsolie-eventyret på Lehnsgaard.
FÅ ABONNEMENT