Hus på Kabbelejeløkken solgt langt over gennemsnitspris i Rønne

BOLIG | RØNNE | 3. JUN • 16:15
Af:
Ritzau
BOLIG | RØNNE | 3. JUN • 16:15

Købsaftalen blev indgået 9. januar 2026. Boligen har et samlet areal på 148 kvadratmeter.

Huset på Kabbelejeløkken 9 i Rønne er købt af Ingelis Merete Lystgård Laursen og Jens Kristian Laursen for 3.200.000 kroner.

Det er Philip Fausing og Simone Fausing, der har solgt huset.

Boligarealet er på 148 kvadratmeter. Det giver en vægtet kvadratmeterpris på 20.382 kroner.

Kigger man i prisstatistikken for 1. kvartal 2022, kostede en gennemsnitskvadratmeter for villaer og rækkehuse i samme postnummer 12.393 kroner. Kvadratmeterprisen på denne bolig er 7989 kroner højere, svarende til 64 procent.

Ejendommen udgør i alt et areal på 912 kvadratmeter.

Der er tale om et hus, der er bygget i 1977 og indtil videre ifølge boligejernes oplysninger til BBR ikke har været ombygget væsentligt. Ifølge de offentlige registre er der seks værelser. Derudover er der to toiletter.

Aftalen blev indgået 9. januar, og parterne har aftalt, at overtagelse sker 15. juni.

Et fjernvarmeanlæg sørger for varmen i huset.

På taget er der teglsten, mens ydermurene består af mursten.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2,3 millioner kroner. Grundværdien udgør 842.000 kroner af vurderingen.

Den vægtede kvadratmeterpris er en opgørelse, der også indregner udnyttede kælder- og loftsarealer og andre bygninger i boligens samlede størrelse.

Denne artikel er skrevet af Ritzaus tekstrobot på baggrund af oplysninger fra den digitale tingbog, FinansDanmarks boligmarkedsstatistik og Bygnings- og Boligregistret (BBR).

Har du haft hemmelig adresse eller adressebeskyttelse, men kan nu se dit navn i forbindelse med huskøb, skal du kontakte Borgerservice i din kommune eller Borger.dk for at få det genindført.

/ritzau/



INDENFOR

Nu styrer Linda Hodda
EKSKLUSIV | ABONNENT

Nu styrer Linda Hodda

En spontan mail, og pludselig stod Linda Olsen som leder af Folkehuset Hodda.
Oliekongen nyder sit nye liv
EKSKLUSIV | ABONNENT

Oliekongen nyder sit nye liv

Manden bag rapsolie-eventyret på Lehnsgaard.
FÅ ABONNEMENT