Øresundsbroen efter overskud på 876 mio. kroner: Vi er hårdt ramt

Øresundsbroen efter overskud på 876 mio. kroner: Vi er hårdt ramt
Arkivfoto: Tommy Kaas
TRAFIK | Fredag 4. februar 2022 • 09:37
TRAFIK | Fredag 4. februar 2022 • 09:37

Passagen mellem Sverige og Danmark sker over Øresundsbroen. Og selvom det er den eneste vej, hvor du kan køre hele vejen til og fra Sverige, har langt færre benyttet sig af broen igen i år.


Der er grundlæggende mere trafik over Øresundsbroen, end der var i 2020. Men man er stadig langt fra fordums tid og før corona i 2019, hvor langt flere personbiler benyttede sig af broen. Et nyt regnskab viser, at overskuddet fra 2021 er 405 millioner kroner lavere end i 2019. I 2021 blev det til et overskud på 876 millioner kroner.

Ifølge administrerende direktør for Ørensundsbroen, Linus Eriksson, skyldes den fraværende trafik, at 2021 har været ramt af restriktioner, der har holdt folk fra at benytte sig af broen. Alene i december 2021, hvor nye restriktioner blev indført, var niveauet af trafik 22 procent lavere end i 2019.

– Vores årsregnskab viser tydeligt, at restriktionerne har ramt rejserne over sundet hårdt, men at der stadig er mange, der har brug for at rejse over broen til arbejde, uddannelse og fritidsaktiviteter. Mange mennesker lever deres daglige liv i to lande, og det skal være lettere, ikke sværere, at krydse Øresund. Tiden er inde til at genoptage Øresundsbroens grundlæggende idé om at skabe en sammenhængende integreret region, siger Linus Eriksson i en pressemeddelelse.

Godt med gods

Faldet af trafik set over et helt år viser, at der hver dag passerede i gennemsnit 13.131 køretøjer over broen i 2021. I 2019 benyttede hele 20.423 sig af broen i gennemsnit hver dag. Det er altså et ret markant fald af trafikanter, som man ser på Øresundsbroen.

Til gengæld har én type af trafikanter været flere på broen end før. Det er godstrafikken, der har haft et rigtig godt år. Det kan blandt andet tilskrives flere initiativer og tilbud rettet mod den type af trafikanter, fortæller Linus Eriksson. Godstrafikken på broen steg i 11 ud af 12 måneder i forhold til 2019. I både marts og juni passerede man for første gang over 50.000 lastbiler per måned.

– I 2021 er godstransporterne blevet endnu vigtigere. I endnu et år stiger antallet af de rigtig lange lastbiler, efter at vi har fjernet pristillægget for modulvogntog. Vores kunder har kunnet transportere mere gods per passage til en lavere pris. Bedre for både miljøet og transportøkonomien, siger Linus Eriksson.

Udover det store fald på næsten 40 procent af personbiler fra 2019 til 2021, er det faktisk busserne, der har det største fravær på broen i forhold til 2019. Bustrafikken havde det største fald på 62,7 procent. Selvom økonomien hos Øresundsbroen har lidt et corona-knæk betyder det ikke noget for tilbagebetalingstiden af broen. Tilbagebetalingstiden har en lang tidshorisont frem til senest 2050, og den forventes ikke at blive påvirket af dette års resultat, skriver Øresundsbroen i deres pressemeddelelse.

FÅ ABONNEMENT