Er populært i udlandet, men her spilles det kun én gang om året

Er populært i udlandet, men her spilles det kun én gang om året
Præmierne til BM er noget mindre end til VM, men humøret er lige så stort. Fra venstre ses Vilmer Funch fra Tejn IF og Oliver Nielsen fra Knudsker IF, som tabte semifinalen til henholdsvis Michael Evander og Kurt Olesen fra Knudsker IF. Fotos: Jesper Gynther
SPORT | Lørdag 21. december 2024 • 18:10
Jesper Gynther
Journalist
SPORT | Lørdag 21. december 2024 • 18:10

Når der afvikles verdensmesterskaberne i Ping Pong, er der en præmiesum på 100.000 $. Her på Bornholm spilles det kun som en hyggeturnering op til jul, men interessen for at spille flere turneringer med et sandpapirsbat i hånden er til stede.

Ping Pong er også kendt som klassisk bordtennis, da man ligesom i gamle dage spiller med et bat med sandpapirsbelægning i stedet for gummi. Det gør, at det er nærmest umuligt at skrue bolden, og derfor bliver duellerne typisk meget længere.

– Alle kan være med, fordi man spiller ikke med så meget skru og spin med bolden. Man kan ikke narre hinanden så meget i serven, så der bliver meget mere åbent spil, fortæller Kurt Olesen, som lørdag er mødt op i Knudsker IF's klubhus for at deltage i det årlige bornholmsmesterskab i sandpapirsbat.

Til daglig spiller han moderne bordtennis, og han har ikke brugt nogen træninger på at forberede sig til Ping Pong-stævnet. Dermed holder han traditionen i live med, at der på Bornholm kun spilles med sandpapirsbat én gang om året.

– Jeg kan godt lide, at vi spiller med det gummi, som vi normalt spiller med, da der kommer nogle andre former for dueller. Men sandpapir er jo også rigtig sjovt, siger han.

Michael Evander er en af de ni øvrige deltagere til BM, og han er meget glad for sandpapir. Han er nemlig vant til at spille med et bat, som har lange knopper, og som derfor heller ikke generer så meget skru.

– Sandpapirsbat er en hel sportsgren for sig selv. Man kan ikke sammenligne det med normal bordtennis, men det ligger okay til mit spil, siger han og forklarer, at fordelen ved at spille med sådan et bat er, at man bliver mere sikker i sit spil, især når man returnerer serven.

– Det er jo vigtigt at holde fejlprocenten lav, for lige så snart man laver fejl, så får modstanderen et point, siger han og fortæller, at han drømmer om at få mulighed for at spille endnu mere med et sandpapirsbat.

– Jeg synes, det er sjovt, og jeg kunne godt tænke mig, at der var nogle flere stævner. Selvom der ikke er så mange, der har hørt om det herhjemme, så er det jo stort rundt omkring i verden og med kæmpe pengepræmier i verdenseliten, siger han med henvisning til, at der er 20.000 amerikanske dollars til den spiller, der vinder VM i Ping Pong, som senest blev afviklet i Mexico tilbage i januar.

Det ligner almindelig bordtennis, men lyden afslører en forskel. Her ses de sidste bolde i finalen, som blev afgjort med mindst mulige margin. Video: Jesper Gynther

Vandt BM for første gang

Knap så store pengepræmier var der til BM i sandpapirsbat, som endte med en finale mellem føromtalte Kurt Olesen og Michael Evander, som begge repræsenterer Knudsker IF.

I modsætning til moderne bordtennis spiller man til 15 point i hvert sæt og 14-14 er afgørende bold. Og skæbnen ville, at finalen netop skulle afgøres ved 14-14 i femte og sidste sæt. Kurt Olesen skulle serve, og han vandt pointet og dermed mesterskabet.

– Det var en kæmpe overraskelse, siger Kurt Olesen, som aldrig tidligere havde vundet titlen og godt vidste, at Michael Evander normalt plejer at være bedre end ham til at spille med et sandpapirsbat.

– Jeg lavede ikke så mange fejl i semifinalen og finalen, og jeg var meget stabil faktisk. Det var det, der gjorde udslaget i dag, vurderer Kurt Olesen, som havde en klar taktik klar til det sidste og afgørende point.

– Jeg havde selv serven, så det handlede lidt om at lave en lang og hurtig serv og så lægge mest muligt pres på Michael. Eventuelt få ham til at lave en fejl og så gå ind og trykke på returen, fortæller han.

Er du egentlig nervøs, når det er sådan et championship point, man skal i gang med?

– Nej, det her har jo ikke så meget betydning. Det er værre, hvis man spiller en afgørende holdkamp, så kan der godt være lidt mere spænding på. Men her nyder man bare at være med, og man synes, det er sjovt, uanset om man taber eller vinder.

Heller ikke Michael Evander blev nervøs i det afgørende moment.

– Nej, nu har jeg spillet så meget, så det er sjældent, at jeg bliver rigtig nervøs. Og det er jo tilfældighedernes spil, når det kun er ét point ud af så mange point, man skal vinde for at vinde kampen. Men Kurt han nappede den lige, siger han og roser sin modstander.

– Han havde en idé om, at han skulle ind på den retur, jeg lavede på hans serv, og så vandt han også pointet. Så det var taktisk godt det sidste point af ham, siger Michael Evander, som ellers er tilfreds med sin indsats i finalen, hvor han efter at have tabt de to første sæt lavede et flot comeback.

– Og så vandt jo de resterende kampe, så jeg er meget godt tilfreds. Det var den rigtige finale, kan man sige, siger han.


Kurt Olesen gik ubesejret igennem den indledende pulje, hvor han mødte Martin Nielsen, Finn Jørgensen, Albert Nielsen og Michael Ellermann. I kvartfinalen vandt han over Jesper Gynther.


Michael Evander gik også ubesejret igennem den indledende pulje, hvor han mødte Oliver Nielsen, Vilmer Funch, Sven Gammelgaard og Jesper Gynther. I kvartfinalen vandt han over Finn Jørgensen.

VM i Ping Pong

WCPP er en årlig begivenhed, der sædvanligvis afholdes sidste weekend i januar i Alexandra Palace (Ally Pally) i London foran et par tusinde fremmødte tilskuere og eksponeres på bl.a. Viaplay Sport og Sky Sports, hvor millioner af seere følger med verden over. Der er vanligt 64 kvalificerede spillere med fra mere end 25 nationer, der konkurrerer om WCPP-titlen og en præmiesum på $100.000, hvoraf $20.000 går til vinderen. Første WCPP blev afholdt i Las Vegas i 2011.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT