Det er en sejr for os alle

Det er en sejr for os alle
Lave K. Broch har seks punkter, han er meget glad for bliver en realitet med den nye regeringen. Privatfoto
SYNSPUNKT | DEBAT | 3. JUN • 11:00
Af:
Lave K. Broch
hovedbestyrelsesmedlem i partiet
SYNSPUNKT | DEBAT | 3. JUN • 11:00

Gratis tandpleje er en kæmpemæssig sejr for Bornholm! Men ifølge skribenten er der også andre gode ting at hente.

Danmark får nu endelig en ny regering efter lange forhandlinger. Regeringspartierne og støttepartierne - Alternativet og Enhedslisten - fortjener ros. ¨

Det er på mange måder et rigtig godt regeringsgrundlag, der har set dagens lys og flere af Demokraternes mærkesager vil blive gennemført! Det takker vi for - og dette er også en sejr for bornholmerne.

Tandpleje

Min mor og jeg havde meget svært ved at finde en tandlæge på Bornholm, da vi flyttede til Hasle for seks år siden. Det er desuden meget dyrt at gå til tandlægen, og flere sygdomme kan sprede sig fra munden til resten af kroppen, hvis man ikke kommer til tandlægen.

I partiet "Demokraterne - hele Danmark skal leve" havde vi planlagt, at vi skulle lave en kampagne for gratis tandpleje, når vi på et tidspunkt genstarter en indsamling af underskrifter for at komme på stemmesedlen til Folketinget. Men vi vil nu vælge andre temaer og glædes over, at alle danskere om 10 år får gratis tandpleje betalt over skatten. Vi havde selvfølgelig gerne set, at dette skete hurtigere, men at det sker gradvis er en sejr for os alle.

Andre ting

Vi sætter også stor pris på, at regeringen:

1) formentlig vil genindføre Store Bededag som helligdag

2) vil halvere momsen på mad

3) vil fjerne momsen på frugt og grønt

4) vil skabe bedre dyrevelfærd for landets grise og

5) vil indføre gratis kollektiv transport for unge.

"Demokraterne - hele Danmark skal leve" var i valgforbund i Region Østdanmark med samtlige partier, der nu kommer i regering og de to partier, som er støtttepartier - og vi er rigtig glade for at have samarbejdet med disse partier, og selv om vi er små og nye, så ved vi, at der blev lagt mærke til os.

Fortsætter arbejdet

"Demokraterne - hele Danmark skal leve" kæmper for mange andre ting.

Det er blandt andet også for en styrkelse af demokratiet, en bedre offentlighedslov, at magten skal være tæt på borgerne som muligt, at hele Danmark skal leve med samme grad af velfærd landet blandt andet med højere løn til offentligt ansatte på Bornholm, billigere eller gratis offentlig transport, et tættere nordisk samarbejde herunder en nordisk forsvarsunion - som supplement til Nato, et stærkt dansk forsvar og beredskab, nej til atomvåben, nej til angrebskrige, dansk anerkendelse af Palæstina, respekt for FN og folkeretten samt en fredeligere verden.



Følg debatten på facebook!

INDENFOR

Nu styrer Linda Hodda
EKSKLUSIV | ABONNENT

Nu styrer Linda Hodda

En spontan mail, og pludselig stod Linda Olsen som leder af Folkehuset Hodda.
Oliekongen nyder sit nye liv
EKSKLUSIV | ABONNENT

Oliekongen nyder sit nye liv

Manden bag rapsolie-eventyret på Lehnsgaard.
FÅ ABONNEMENT