I nederlagets stund: Har stadig noget at byde på

I nederlagets stund: Har stadig noget at byde på
Mads Randbøll Wolff er skuffet over, at han ikke bliver Socialdemokratiets spidskandidat. Han mener dog stadig, han har noget at byde på og stiller op på liste A ved næste års kommunalvalg. Arkivfoto: Anette Vestergaard
POLITIK | Fredag 12. april 2024 • 07:59
Henrik Nielsen
Journalist
POLITIK | Fredag 12. april 2024 • 07:59

Mads Randbøll Wolff tabte kampen om at blive Socialdemokratiets borgmesterkandidat, men han stiller op til kommunalvalget og glæder sig til at arbejde sammen med Anne Thomas.


Da de lokale socialdemokrater valgte, at Anne Thomas skal være partiets spidskandidat ved kommunalvalget i november næste år, fravalgte de samtidig Mads Randbøll Wolff som partiets borgmesterkandidat. Det er han skuffet over, men ikke mere end at han allerede ser fremad.

– Der er mange måder at få indflydelse på, og jeg har allerede talt med Anne om, at vi kommer til at arbejde godt sammen. Der er mange ting, vi er enige om og gerne vil, så det gør vi, siger Mads Randbøll Wolff.

Som det første lykønsker han dog Anne Thomas.

– Det er fortjent. Hun er dygtig, og hun bliver en god spidskandidat for Socialdemokratiet, lyder det fra Mads Randbøll Wolff.

Han glæder sig over, at der i urafstemningen var opbakning til begge kandidater, selv om Anne Thomas blev en klar vinder, som formand Lars Goldschmidt udtrykte det, da han fortalte om resultatet. De egentlige stemmetal er ikke blevet offentliggjort.

Noget at byde på

For Mads Randbøll Wolff var kampen om at blive spidskandidat ikke et spørgsmål om alt eller intet. Derfor vil vælgerne også se ham på stemmesedlen næste år, selv om han ikke er Liste A's bud på en borgmester.

– Jeg stiller op. Når jeg har meldt mig som kandidat til at blive spidskandidat, så er det fordi, jeg har noget at byde på, og det mener jeg fortsat, jeg har, siger Mads Randbøll Wolff.

Torsdag talte Anne Thomas og han om, hvordan de skal arbejde sammen. Det har de gjort løbende, fordi de hele tiden har haft lyst til at arbejde sammen, uanset hvordan urafstemningen endte. I hele forløbet har der været gensidig tillid og respekt, fortæller, Mads Randbøll Wolff.

– Det afspejler meget godt den stemning, der er, og det, det i virkeligheden handler om. Det handler om at bidrage til, at Socialdemokratiet kan komme i front igen, at vi kan bygge partiet op og få den plads, vi mener, vi fortjener – og så sammen arbejde for at skabe en god udvikling på Bornholm. Det er vi begge to optaget af, siger han.

Skoen trykker

Da Mads Randbøll Wolff valte at flytte hjem til Bornholm, var det ikke for at blive borgmester, men for at blive en del af det bornholmske samfund og for at bidrage til en god udvikling på Bornholm. Det vil han nu gøre som kandidat for Socialdemokratiet.

– Jeg har nogle ideer og tanker om, hvad det er, der skal til på Bornholm, og det kommer jeg til at fortsætte med at arbejde for, og det kommer jeg til arbejde sammen med Anne om, siger han.

De to er enige om meget og vil mange af de samme ting, og ifølge Mads Randbøll Wolff vil de begge bidrage til det program, Socialdemokratiet går til valg på med Anne Thomas som spidskandidat. Det arbejde kommer både til at foregå internt i partiet og i dialog med andre, der ved, hvor skoen trykker i det bornholmske samfund. Derefter skal de sammen med resten af det socialdemokratiske hold overbevise vælgerne om, at liste A er værd at stemme på, og det er den, mener Mads Randbøll Wolff.

– Jeg synes, der er rigtig god grund til fortsat at være socialdemokrat og stemme på Socialdemokratiet. Jeg tror, Socialdemokratiet vil være det parti, der vil være i stand til at forholde sig til øens udvikling i et perspektiv, hvor vi tager alvorligt greb om de velfærdsmæssige udfordringer, vi har i forhold til, hvad der er kommunen leverer. Et parti, som tager socialt ansvar, økonomisk ansvar og ansvar for det miljømæssige og forener det, siger han.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT