NOTITS / SPORT / Tirsdag 9. december 2025 • 13:00

Lis Borring satte rekord: Mestergrad som 78-årig

Lis Borring satte rekord: Mestergrad som 78-årig
Jesper U. W. Olsen, Ko Tai Jeong, der er taekwondosportens øverste leder i Danmark, Lis Borring og Benjamin Nielsen ses her efter søndagens graduering på Bosei-centret ved Præstø. Eget foto
Journalist

Bornholms Taekwondo Klubs chefinstruktør bestod 7. dan-prøven.

Bornholms Taekwondo Klubs utrættelige chefinstruktør i en menneskealder, 78-årige Lis Borring, trådte i weekenden ind i en eksklusiv klub med meget få medlemmer, da hun på Bosei-centret ved Præstø blev gradueret til 7. dan. Færre end 50 af sportens cirka 5.500 danske dan-bærere er nået så langt - og kun en håndfuld er kvinder.

Lis Borring skulle have været op til 7. dan-gradueringen for et halvt år siden, men dengang satte en skade en stopper for den afgørende eksamen. Hun nåede kun at gennemføre den teoretiske prøve.

– At Lis er blevet 7. dan er en kæmpe bedrift. Hun har på trods af at have kæmpet med genoptræning som følge af en kunstig hofte, et kunstigt knæ, en skulderskade og diskusprolapser altid kommet tilbage i taekwondo-dojangen og er fortsat meget aktiv som træner både i klubben og nationalt med et talenthold på tværs af alle danske klubber, lyder det rosende fra den anden af Bornholms Taekwondo Klubs instruktører, Jesper U. W. Olsen, der selv er 6. dan.

Om Lis Borring fortsætter videre til 8. dan, må tiden vise. Hun har i hvert fald ingen planer om at stoppe foreløbig. Til den tid vil hun i så fald være 85 år.

– Foreløbig har hun sat dansk rekord - og formentlig også international rekord som den første 78-årige kvinde, der er blevet gradueret til 7. dan, understreger Jesper U. W. Olsen.

I den anden ende af aldersskalaen blev bornholmske Benjamin Nielsen gradueret til sit første sorte bælte.

– Benjamin har udviklet sig enormt meget igennem de seneste år, og han kan trygt være stolt af sin præstation, siger Jesper U. W. Olsen, der overværede weekendens graduering i Præstø.

Benjamin Nielsen ved, at der er meget at lære endnu. "De var meget dygtige og kan så meget", bemærkede han om weekendens instruktører.

– Graduering er kun ét trin på vejen videre frem i taekwondo, men der er meget at mestre endnu. Det er først ved 1.dan, at man “bliver født”. Nu begynder forståelsen og læringen på et dybere plan, siger Jesper U. W. Olsen.

De to bornholmere havde forskellige træningsprogrammer, de skulle igennem inden de afsluttende prøver. De første tre dangrader er meget fysisk krævende med en enkelt skriftlig teoretisk prøve, som Benjamin klarede med nul fejl. Han fik kun enkelte pointers, han skulle arbejde med frem til den næste graduering.



Følg debatten på facebook!





FÅ ABONNEMENT