En zigzag mellem leret og matematikken

En zigzag mellem leret og matematikken
Katrine Ejby Bidstrup kommer oprindeligt fra Farum, men bor nu med sin familie i Nexø og arbejder i sit firma Bidstrup Bodies, som er del arbejdsfællesskabet for kunstnere og selvstændige Fauna Bornholm, som ligger på Møbelfabrikken. Privat foto
DAGENS NAVN | Tirsdag 9. december 2025 • 05:30
DAGENS NAVN | Tirsdag 9. december 2025 • 05:30

Keramikeren Katrine Ejby Bidstrup er det ene af to nye medlemmer af Arts and Crafts Association Bornholm (ACAB), som dermed består af 70 repræsentanter for det professionelle kunsthåndværk på Bornholm. Hun har tæft for både matematikken og det kreative.

Hvor kommer du fra?...

Få fuld adgang til Tidende.dk
gælder ikke e-avisen

Vi vil gerne invitere dig med i sammenholdet om Bornholm.

Troværdig viden kræver dedikerede journalister hver eneste dag. Tidendes læsere betaler abonnement for at sikre dedikerede journalister og troværdighed. Nedenfor kan du være med den første måned for kun 18,66 og sikre sammenholdet og vores oplyste demokrati med fælles troværdig viden og debat.

Vh Kristoffer Gravgaard, chefredaktør

Første måned
18,66 kr.
Herefter 154 kr./md.

Se andre abonnementer her



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT