– Når vi går ind i et samarbejde, gør vi det med samme grad af dedikation – uanset størrelse, prisniveau eller beliggenhed. På den måde har RÅ været et projekt som alle andre i vores forretning: en proces, hvor vi arbejder tæt, fortroligt og respektfuldt med mennesker, der står midt i en stor overgang i deres liv.
Ejendomsmægleren fortæller til slut, at samarbejdet med sælgerne Annette Heick og Jesper Vollmer har været rigtig godt.
– Vi er taknemmelige for det samarbejde, vi har haft med Jesper og Annette, og glade for at have kunnet hjælpe dem videre i et nyt kapitel – denne gang uden en ejendom på verdens smukkeste ø, siger Nanna Löwe Bruun.
Om Löwe Bruun Bornholm
Det er Mads og Nanna Löwe Bruun, der står bag Löwe Bruun Bornholm. På mæglerparrets hjemmeside kan man læse følgende om virksomheden:
"Det handler om kærlighed. Kærlighed til Bornholm, til boliger, til branchen og ikke mindst kærlighed til hinanden. Da vi faldt for hinanden, havde Mads to ejendomsmæglerbutikker under eget navn i Charlottenlund og Hellerup. Nanna var vendt tilbage til rødderne på Bornholm efter en årrække i udlandet og København. Kærligheden vandt, og vi var ikke i tvivl om at Bornholm var stedet, hvor vi skulle bo. Mads er fra barnsben af kommet på Bornholm og har familie bosat på øen. Samtidig har Mads løbende gennem årene været med til både at vurdere og sælge boliger på øen. Så efter 25 år som ejendomsmægler i Nordsjælland, blev butikkerne solgt, og beslutningen om at starte firma sammen blev taget. I august 2020 åbnede vi således vores familiedrevnevirksomhed, Löwe Bruun Bornholm, i hvad vi betragter som verdens fineste by, Gudhjem.
Vi går op i at fremtidssikre Bornholm, og især de små kystbyer, hvor der er bopælspligt. Her skal være liv hele året, husene skal have lys i vinduerne og der skal være børnestemmer i gaderne. Vi har alle et ansvar for, at vores huse bliver solgt til folk, der rent faktisk vil bidrage til øen, og vi vil gøre vores for at orientere om den gældende lovgivning på området. Derfor er det for os mindst lige så vigtigt at pointere, når et hus har bopælspligt, som når det ikke har. Igen, dette leder os tilbage til vores værdier som mennesker og ejendomsmæglere. Vi mener at integritet og at kunne se både køber og sælger i øjnene efter endt samarbejde er fundamentalt, og vi gør ikke noget halvt."