Optiker uddeler gratis beskyttelsesbriller

NOTITS | KULTUR | Tirsdag 9. december 2025 • 14:00
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | KULTUR | Tirsdag 9. december 2025 • 14:00

Er man en af dem, som fyrer fyrværkeri af nytårsaften, så kan man mindske risikoen ved at kigge forbi optikerbutikken Louis Nielsen i Rønne, som fra onsdag uddeler gratis beskyttelsesbriller.

Uddelingen sker, så længe lager haves og sker i samarbejde med Dansk Blindesamfund og Øjenforeningen.

– Bliver du ramt af fyrværkeri i ansigtet, er dit syn i stor fare. Beskyttelsesbrillerne er meget effektive til at sikre dit syn, men de virker kun, hvis de bliver brugt. De skal dække øjnene og ikke sidde i panden, siger tidligere overlæge på øjenafdelingen på Glostrup Hospital og formand for Øjenforeningen, Morten la Cour, i en pressemeddelelse.

Følg debatten på facebook!

TANDLÆGEMANGEL PÅ BORNHOLM

Ny tandlægeklinik: Præcis som jeg havde tænkt mig
NYHED | ABONNENT

Ny tandlægeklinik: Præcis som jeg havde tænkt mig

Ibh & Holmberg – Øens Tandlæger er flyttet ind i det tidligere AMU-Center i Aakirkeby.
Ingen specialtandlæge: 'Behandlingerne kan blive længere, men også dyrere'
NYHED | ABONNENT

Ingen specialtandlæge: 'Behandlingerne kan blive længere, men også dyrere'

Bornholms Regionskommune er ikke lykkedes med at rekruttere en specialtandlæge til tandregulering. Derfor er der nu ingen, og det gør, at der opstår en venteliste. Det kan have konsekvenser på længere sigt, advarer Tandlægeforeningen.
FÅ ABONNEMENT