De har ikke budt på affaldsopgaven: Svært at konkurrere med Fugato

Fugato er favoritter til at vinde den store affaldsopgave, når den nye ordning efter planen træder i kraft i slutningen af 2024, hvis man spørger Urbaser. Arkivfoto: Jacob Jepsen
Urbaser har ikke budt på den bornholmske affaldsordning, selvom man tidligere på året udtrykte stor interesse for opgaven. Det nye affaldsudbud er oplagt til en renovatør, der kender de bornholmske forhold, og det bliver derfor for svært at konkurrere med Fugato, lyder det.
Fugato er favoritter til at vinde den store affaldsopgave og stå for indsamlingen, når den nye ordning efter planen træder i kraft i slutningen af 2024.
Få fuld adgang til Tidende.dk |
HVOR DRØMMER VI OS HEN? OM KULTUREN
Hvad skal fremtiden være, når det gælder Bornholm og kulturen. En rækker engagerede og vidende eksperter og læsere bidrager med deres bud. Send gerne dine tanker til debat@tidende.dk.

DEBAT | ABONNENT
Kulturtanker fra en hjemflytter

DEBAT | ABONNENT
Fremtidens kultur: Højskolen drømmer stort

DEBAT | ABONNENT