Samtidig erkender Johannes Gregers Jensen, at tidsånden er hoppet ombord på et hurtigtog, siden Meghan Welsch Jakobsen forlod øen i slutningen af 2020. Metoo-sagerne har skærpet offentlighedens og mediernes fokus på rettigheder, og fronterne trækkes hårdere op, både i medierne og på sociale medier.
– Jeg må stille mig selv det spørgsmål, om vores standarder stadig holder, siger provsten.
Han opfatter sagen i Hedensted som led i en demokratisk debat, der fører til en kulturel udvikling i samfundet.
– Det er udfordrende, men det er en samtale, vi bliver nødt til at tage, siger han.
Samtidig kan Johannes Gregers Jensen godt komme i tanke om steder i det danske samfund, der ligger milevidt fra den danske folkekirke, hvad angår tolerance overfor LGBT+-miljøet.
– I superligaen er der for eksempel ikke nogen, der tør at melde ud, at de er homoseksuelle. På hele sportsarenaen, som fylder vanvittig meget, er det bestemt ikke nemt at være homoseksuel. Vi har et forsvar, som næsten ikke kan håndtere det. Der synes jeg faktisk, at den danske folkekirke går foran, siger Johannes Gregers Jensen.