Oplev Ankermyrs hemmelighed
Der findes flere mindre moser i Slotslyngen på Nordbornholm. En af de smukkeste er mosen Ankermyr. Desværre er den ukendt, selv om mosen er ganske nær Hammershus. Mosen er omgivet af klipper med et udseende, der ligner et gammeldags anker øl. Hvilket er årsag til mosens navn. Ankermyr skjuler på flere hemmeligheder. Mosens sure vand er berømt for en stor bestand af blodsugende lægeigler, og i 1950 undersøgte man mosens tørv for pollen fra træer og planter, der har vokset i området, som kunne fortælle om bevoksningen i mange tusinde år.
I nærhedens af Ankermyr findes det store stenbrud, Moseløkken. På de åbne områder i nærheden ses mange flade klipper med helleristninger fra bronzealderen. Ligesom en billedbog kan de fortælle om hændelser for 3000 år siden.
Få fuld adgang til Tidende.dk |
HVOR DRØMMER VI OS HEN? OM KULTUREN
Hvad skal fremtiden være, når det gælder Bornholm og kulturen. En rækker engagerede og vidende eksperter og læsere bidrager med deres bud. Send gerne dine tanker til debat@tidende.dk.

Kulturtanker fra en hjemflytter

Fremtidens kultur: Højskolen drømmer stort
