– Jævnfør lejeloven skal lejemålets størrelse stemme overens med m2 oplyst i BBR. Oplysningerne i lejekontrakten er korrekte ift. de m2 der var på BBR ved kontraktens oprettelse. De mål, der oplyses på BBR indeholder bl.a. et gennemsnit af fællesarealer, opmåling af ydervægge m.v. hvorfor en almindelig opmåling af et lejemål altid vil blive mindre end det mål der er oplyst på BBR.
I forhold til det med størrelserne har Digura udtalt til os: ”Vi gjorde ham (dig) også opmærksom på, at lejerne selv har været i gang med at måle op, og at beregningerne er forkerte. Men det ønskede han ikke at gøre noget ved, før huslejenævnet påbød ham at sætte noget i gang derude.” Kan du genkende den gengivelse?
– Nej, det kan jeg bestemt ikke genkende. Jeg har aldrig selv været i dialog med Digura, så jeg stiller mig uforstående overfor denne påstand/oplysning. De oplysninger der var i BBR er tilbage fra da BRK ejede Bornholmerslottet og er altså ikke en opmåling Bornholmerslottet har foretaget. Vi har dog efterfølgende fået et firma til at lave en kontrolopmåling af samtlige lejemål og BBR i den lejlighed der tidligere var opført til 56 m2 er nu ændret til 54 m2.
23 lejere har været interesseret i at føre en sag, og syv har gjort det. Har du tænkt dig at lave noget om i din praksis som udlejer?
– Jeg har ikke nogen planer om at ændre på min praksis som udlejer, udover de ændringer/tiltag der allerede er gjort siden de pågældende sager startede for 18 måneder siden. Jeg har altid og vil altid bestræbe mig på at behandle mine lejere korrekt ifølge lejeloven. Eventuelle uenigheder er ikke opstået af ond vilje, det tror jeg alle, der kender mig, ved ikke er min stil, men på grund af misforståelser i forbindelse med en meget kompliceret lejelovgivning. Og må jeg i den forbindelse i al stilfærdighed gøre opmærksom på, at det ikke kun er lejerne, der kan have vanskeligheder med at forstå loven, det kan man så sandelig også som udlejer. Jeg bestræber mig på at være en god udlejer og være med til at stille et antal lejelejligheder til rådighed, som der er stor mangel på her på øen.