Skib stiller appetitten i Rønne Havn

NOTITS | ERHVERV | Lørdag 1. juni 2024 • 15:00
NOTITS | ERHVERV | Lørdag 1. juni 2024 • 15:00

Det er ikke alle vandbårne fartøjer, der som en anden Express 5 kan flyve ovenpå vandet. Og det er et problem for Rønne Havn, når de helt store skuder vil lægge til kaj. For havnen er ganske enkelt ikke dyb nok.

Derfor har havnen, (virksomheden) tilkaldt et såkaldt uddybningsskib fra MT Højgaard, der skal æde sig gennem en så stor mængde havbund, så havnen, (selve havnen) ender med at blive 11 meter dyb. På den måde kan større skibe lægge til kaj.

Rigtig meget mælk

MT Højgaards uddybningsskib skal fortære 750.000 m3 havbund, inden bunden er nået i tilfredsstillende dybde. Blev hullet efter skibets indsats fyldt op med mælkekartoner, vil der være plads til 750.000.000 af slagsen. (Hvis man fik toppen af kartonen trykket ned). Pr. første kvartal 2024 boede der 5.961.249 personer i Danmark. I 2022 drak danskerne i gennemsnit 70 liter mælk om året. Hvis danskernes mælkeforbrug i 2024 er det samme som i 2022, svarer det til 417.287.430 liter mælk. Rønne Havn får altså fjernet mere havbund, end hvad danskernes årlige mælkeforbrug fylder. Bare lige for at sætte det i kontekst.

 



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT