Nu er Bornholm forbundet med Øland – under vandet

NYHED | ABONNENT | 5. SEP 2023 • 05:30
NYHED | ABONNENT
5. SEP 2023 • 05:30

Et 150 kilometer langt fiberkabel er den seneste tid blevet trukket fra Øland til Bornholm, hvor det i weekenden blev hevet i land i Tejn. Snart er der en direkte fiberforbindelse mellem Luleå i Nordsverige til Berlin i Tyskland med Bornholm som mellemstation.

Hvad gør man, når man har en stor kunde, der har brug for at få transporteret en masse data 2.600 kilometer fra Luleå langt oppe i Nordsverige til Berlin i Tyskland? Det private firma Globalconnects svar på det spørgsmål er at anlægge et fiberkabel fra byen i nord via en række øer og byer langs den svenske kyst – med Bornholm som mellemstation – videre til Sassnitz i Nordtyskland med endestation i Berlin.

Få fuld adgang til Tidende.dk

Første måned 0 kr.
Herefter 109 kr./md.

Se andre abonnementer her




HVOR DRØMMER VI OS HEN? OM KULTUREN

Hvad skal fremtiden være, når det gælder Bornholm og kulturen. En rækker engagerede og vidende eksperter og læsere bidrager med deres bud. Send gerne dine tanker til debat@tidende.dk.