Mejeriet mangler arbejdskraft: Her er tre ting, du ikke kan købe fra 1. april

Mejeriet mangler arbejdskraft: Her er tre ting, du ikke kan købe fra 1. april
Det er lidt særligt for denne branche, at når lastbilen kommer med mælk, så skal der gøres noget ved det med det samme. Det er selvom der ikke er folk nok på arbejde - så kræver det mere af dem, der er. Foto: Jens-Erik Larsen.
ERHVERV | Mandag 21. marts 2022 • 15:30
ERHVERV | Mandag 21. marts 2022 • 15:30

Det er i direktør Per Olesens branche som i så mange andre lige nu: De skriger på arbejdskraft. Bornholms Andelsmejeri mangler ansatte, hvis forretningen skal kunne løbe rundt.


– Der er ikke noget nyt i det, siger Per Olesen, der er direktør i Bornholms Andelsmejeri, om at mejeriet mangler arbejdskraft.

De løber stærkt, og de arbejder meget for tiden, de ansatte på Bornholms Andelsmejeri. Som Per Olesen forklarer, så kommer der hver dag leverancer med mælk, og de skal behandles og igennem systemet hurtigt. Det er en bunden opgave, som mejeriet skal løse. Derfor kræves der ekstra af de ansatte lige for tiden.

– Jeg vil gætte på, at vi mangler en fire til fem mand, hvis det kan gøre det. Det er så simpelt, at lige nu er der gang i hjulene, men vi har for lidt arbejdskraft. Det er ikke noget nyt. Men det gør bare, at der er nogen, der arbejder rigtig mange timer, og det skal vi have kigget på, siger Per Olesen.

Tre produkter udgår

Mejeriet har i flere måneder nu søgt arbejdskraft. Ufaglært som faglært, men ingen er kommet til endnu. Og så længe det fortsætter sådan, så er det svært at få det hele til at hænge sammen. Derfor er andelsmejeriet nødsaget til at skære ting fra.

Fra den 1. april er det ikke længere muligt at købe A38 og kærnemælk fra mejeriet. Derudover udgår også skimmelosten 'Bleu' af produktion. Ifølge Per Olesen kigger mejeriet hele sit produktprogram igennem for tiden, hvor alle løntimer, udgifter og avancer er oppe at vende på de enkelte produkter.

A38, kærnemælk og 'Bleu' er blevet vendt og drejet, fundet og vejet for let. De udgår derfor i produktionen ved udgangen af marts.

– Det er krævende at fremstille, i forhold til hvad vi får ud af det. Vi forsøger at være så rationelle som muligt, når vi kigger på det her problem, siger Per Olesen.

Eksportmarkedet også ramt

Udover produkterne, der sælges i de danske supermarkeder, kigger Per Olesen og Bornholms Andelsmejeri også på andre produkter, som hovedsageligt ligger i deres eksport, der står for langt det meste af omsætningen. Per Olesen kan ikke sige præcist, hvad andelsmejeriet skærer ned på, men at der vil være produkter, de eksporterer, som de sluser ud.

Det er især de mindre produktserier, der kræver tid, forklarer Per Olesen. Et produkt indeholder også emballage og etiketter med mere, hvilket kan kræve meget tid til en lille serie af produkter, som ikke tjener andelsmejeriet godt.

Den mere strømlinede tilgang i strategien bliver ved, så længe der mangler hænder på andelsmejeriet.

– Det vil fortsætte. Det vil det. Så længe du ikke har folk, så er det svært at gøre andet. Så er vi nødt til at kigge på, hvor vi kan spare tid henne. Derfor bliver det ved, til vi har timerne til at hænge sammen, siger Per Olesen.

De produkter der udgår, er det nogle, I håber at få tilbage igen senere?

– Man har ikke ønske om at melde produkter ud, men jeg tror umiddelbart ikke det kommer igen.

Bliver der andre ting, der udgår fra produktionen?

– Som jeg siger, så bliver der andre ting. Det er hovedsageligt på eksportmarkedet, at der vil udgå produkter, siger Per Olesen.

FÅ ABONNEMENT