Derfor flyttede familien til Snogebæk. Tæt på familie, nærhed og netværk, men desværre væk fra morgenkagen, der havde været en del af rutinen i den amerikanske storby.
– Men det er sådan, jeg husker det fra min barndom. Hvis du gerne vil have noget meget specifikt, så må du lave det selv. Altså måtte hun lave det perfekte wienerbrød selv.
– Jeg øvede mig så meget, at jeg ofte havde wienerbrød til gæster og med ud af huset, og så var der nogen, der spurgte, om jeg kunne bage lidt ekstra, for så ville de gerne komme forbi og hente til morgenmaden. Det var en skør tanke, men efterhånden var der så mange, der spurgte, at hun besluttede sig for at give det et skud.
– Jeg snakkede med Business Center Bornholm og med Fødevarestyrelsen, for det er svært at finde rundt i, hvad man må og ikke må, forklarer hun. De kunne dog oplyse, at så længe kagesalget forekom højst 10 gange om året, så kunne hun roligt bage og sælge.
For mange dummetimer i køkkenet