– Vi skal lige have vendt bøtten, og Tejn skal tales op, så det også bliver et sted, hvor man tager hen, fordi man ved, der er en god steming, fortæller Tue Seifert Boeskov, som selv bor lige udenfor Tejn.
I Smedjen har de også oplevet en stor opbakning fra de lokale, der dukker op til arrangementer og fra folk rundt omkring på øen, som måske kører tværs over Bornholm for at få deres burger, og det betyder rigtig meget som nyopstartet virksomhed.
Spisestedet lukker ned med et sidste diller-bingo lørdag 24. september, og de forventer at åbne igen til foråret – senest midt i juni, når Folkemødet løber af stablen.
I mellemtiden kan man stadig slå vejen forbi til markedsdage med kunsthåndværk og keramik i efteråret, til jul og til påske.
– Til næste år vender vi tilbage med det samme koncept, men vi tænker, at det bliver mere cementeret med bedre indretning og flere madboder, siger han.