Polen vil overvåge Østersøen med droner

NOTITS | POLITIK | 23. MAJ • 14:45
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | POLITIK | 23. MAJ • 14:45

Onsdag meldte Polen om et skib, der havde foretaget mistænkelige manøvrer nær et strømkabel til Sverige, men det sejlede videre til en russisk havn, da det polske militær dukkede op. Efterfølgende har premierminister Donald Tusk fortalt, at det polske søværn øjeblikkeligt vil få droner for at kunne overvåge Østersøen.

Det fortæller den polske nyheds- og erhvervsportal WNP.pl.

Der var allerede planlagt et indkøb af droner til den polske flåde, og det indkøb vil nu blive iværksat med det samme.

– Ved hjælp af droner vil vi være i stand til effektivt at kontrollere, hvad der sker under vandet, på vandet og over vandet, sagde Donald Tusk, da han torsdag deltog i en briefing med flådens kommandostab i Gdynia.



Ejn ujnnerøgges


Et menneske eller dyr af lav, forkrøblet vækst. Kan også hedde ‘et ujnnerøgg’. Ordets sidsteled er beslægtet med udsagnsordet ‘røgga’ (ruge), men den sjældnere udtale ‘ujnneryggj’ viser, at nogen også har forbundet det med ordet ‘ryggj’ (ryg).
FÅ ABONNEMENT