Drømmen om Gudhjem og genbrug blev virkelighed, men Sofie vil mere

Drømmen om Gudhjem og genbrug blev virkelighed, men Sofie vil mere
Sofie Johanne Christiansen åbner for genbrugsbutikken om morgenen og igen om aftenen, så den kan lyse lidt op. Foto: Sarah Thun Kristensen
ERHVERV | Torsdag 27. juli 2023 • 05:30
ERHVERV | Torsdag 27. juli 2023 • 05:30

I indgangsportalen til Gudhjems herligheder ligger Sofie Johanne Christiansens blå hus, hvor hun har omdannet gænget til en genbrugsbutik.

Siden 2007 har Sofie Johanne Christiansen boet på Bornholm, men det var først i april, det lykkedes hende og familien at finde det helt rigtige hus i Gudhjem, og så var det bare at slå til.

Det blå hus har tidligere huset hendes yndlingsbutik, og da børnene har gået i institution i byen, har flytningen fra Rø til Gudhjem mest af alt føltes som at komme hjem.

– Mens vi boede i Rø, har vi altid samlet sammen og gemt brugt tøj og ting og sager, som var af en ordentlig kvalitet, og så gav det her hus med en gænge ud til hovedgaden bare rigtig god mening, fortæller hun.

Hun kalder selv placeringen i toppen af Brøddegade for indgangsportalen til Gudhjem, og her har hun spærret den ene ende af gænget af og indrettet rummet som en hyggelig genbrugsbutik med navnet Genruske. Hun syer gerne en knap i hist og her for at sørge for, at tøjet er ordentligt, når det skal sælges videre.

– Lige nu er det mest tøj, men på sigt kunne jeg godt tænke mig, at der også var bøger, legetøj og den slags. Og det må måske gerne være sådan et sted, hvor der sker lidt fra dag til dag, så man aldrig ved, hvad man kan finde derinde.

At det lige er genbrug, hun sælger, handler om en filosofi om at genbrug er både godt og bæredygtigt, og som navnet på butikken antyder, så drømmer hun om at ruske lidt op i nogle af de vante forestillinger. Måske ved at overbevise folk om, at genbrug er lige så godt som at købe nyt - eller bedre.

– Vi drømmer også om at lave noget mere med kunst og noget upcycling på en måde, så vi kan leve af det, men det er noget, der ligger længere ude i fremtiden.

For nu er det et hobbyprojekt med genbrugsbutikken og et par udlejningsværelser i huset, men hun håber på, at den ubemandede butik kan være åben året rundt, så den også er med til at skabe liv i byen i de mere mørke måneder.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT