Mærkeligt at banker kan sige nej til kontanter

SYNSPUNKT | DEBAT | Fredag 22. september 2023 • 16:00
Af:
Danny Christensen
kredsformand for Danske Seniorer
SYNSPUNKT | DEBAT | Fredag 22. september 2023 • 16:00

Det danske foreningsliv er et af verdens stærkeste, hvad enten man befinder sig i storbyen eller ude i de små provinser.

Her kan man stadig møde alt fra frivillige idrætsforeninger og ungdomsklubber til pensionistforeninger og bankoklubber. Det holder liv i særligt de små samfund, som de seneste årtier har oplevet affolkning, færre arbejdspladser og ringere offentlige servicetilbud.

Men det danske foreningsliv er i krise, og en del af krisen opstår i mødet med de danske banker. Det er blevet alt for besværligt for foreningerne at have en simpel bankkonto, hæve og indsætte kontanter, og gebyrerne stiger og stiger. Det med kontanter, tænker de måske, er jo snart fortid, ja måske, men for alle landets pensionister og bankoklubber er det ikke. De ældre er sikre ved kontanter og betaler for bankoplader og kontingent og kaffe med blødt brød, med gode danske kroner. De danske banker leverer i øjeblikket rekordoverskud, og det må simpelthen være muligt at forlange, at de i højere grad bakker op om det danske foreningsliv, det koster måske lidt på deres fortjeneste.

Danske Seniorer er en paraplyorganisation for danske pensionistforeninger. Med cirka 400 medlemsforeninger i folden har vi med tiden opbygget en stor viden og ekspertise indenfor rådgivning af frivillige foreninger. Vi ser med stor bekymring på udviklingen i det danske foreningsliv. Derfor kommer vi her med seks konkrete forslag til, hvordan samarbejdet mellem foreningslivet og bankerne kan blive endnu bedre.

1. Fjern Mobilepay-gebyrer for foreninger. Mobilepay er smart og nemt. Men desværre er der både gebyrer på oprettelse, samt på hver enkelt transaktion.

2. Ret til at fravælge straksoverførsel ved bankoverførsel. Rigtig mange seniorer bliver franarret penge af usle svindlere. Derfor skal alle borgere og foreninger have ret til på forhånd at fravælge muligheden for at lave straksoverførsel via sin netbank og kun kunne lave overførsler med 24 timers forsinkelse.

3. Indgreb mod fantasifulde bankgebyrer på foreningslivet. Ofte gør bankerne ikke forskel på store og små foreninger, så en stor del af en forenings omsætning kan derfor risikere at blive brugt på gebyrer. Myndighederne må hjælpe med at tage et opgør med bankernes fantasifulde gebyrer.

4. Forenkling af hvidvaskloven. Særligt hvidvaskreglerne giver anledning til hovedpine ude i foreningerne. Det er ikke optimalt at behandle en religiøs forening med fundamentalister, på samme måde som en lille pensionistforening. Der er ikke til dato ført, eller rejst en eneste sag om hvidvaskning, mod nogle små danske foreninger. En ny beløbsgrænse, må kunne friholde små foreninger for reglerne.

5. Bankerne skal ikke kunne udlicitere kundekendskab procedurerne.

6. Den direkte kontakt og tid mellem kunde og bank er vigtig. Det er ikke rimeligt, at foreningen skal udlevere private oplysninger om deres bestyrelse til tredje del.

Alle har ret til kontanter. Der er blevet alt for langt mellem kontantkasserne i de danske bankfilialer. For mange er det et stort problem, fordi de ikke kan komme af med deres kontanter. Det gør det også vanskeligt at hente byttepenge. Det er mærkeligt, at banker kan sige nej til kontanter, men det kan almindelige butikker ikke.

FÅ ABONNEMENT