– Jeg forsøger at have tålmodighed, da jeg som sagt ved, at der kan forekomme ventetid. Efter at have siddet i kø i over en time, fik jeg en sød dame i røret, der fortalte mig, at jeg ikke kan booke længere end en uge frem. Vi skal afsted på en planlagt sommerhustur i morgen, så vi ønskede at booke en tid til næste weekend. Det, fortalte hun mig, ikke var muligt, da der kun kan bookes en uge frem, og at jeg måtte ringe tilbage om nogle dage. Så tænker jeg, er der ikke er vaccinedoser nok, fortæller Jette Juul Nielsen, der kunne ønske sig, at der blev oplyst en estimeret ventetid på at booke tid til en vaccine.
– Er det klokken otte, jeg skal ringe? Hvilken dag skal jeg ringe på? Jeg synes ikke, at det er i orden at byde ældre borgere den her situation. Jeg kan godt forstå, at gamle mennesker ikke kan, og hvis min mand ikke havde mig, så havde han nok opgivet, siger hun.
Hun foreslår, at Sundhedsstyrelsen eller de, der er står for planlægningen af vaccinerne, kunne give flere oplysninger til borgerne angående tider og give estimerede ventetider.
– Der må kunne sættes flere kræfter ind på at oplyse hvornår, der er tider. Når jeg logger ind på vaccine.dk, så står der ingen ledige tider to uger frem. Det er jo mærkeligt, når vi har fået en invitation til at booke en tid. Jeg ender jo med at bruge meget tid på selv at skulle navigere i hjemmesider, telefonnumre og oplysninger om, hvordan jeg får en tid til min mand, fortæller Jette Juul Nielsen.