Lokalet er sat pænt i stand, og de frivillige er klar. Men i Hasle må man erkende, at det på grund af covid-19 ikke kan lade sig gøre at åbne Hasle-Info i påsken, hvilket man ellers havde håbet.
Ideen om det frivillige tiltag Hasle-Info er opstået efter lukningen af Hasle Turistinformation, som blev drevet af Destination Bornholm, men lukkede ved udgangen af 2019. Det skyldtes, at kommunalbestyrelsen fjernede tilskuddet til driften af turistinformationerne i Aakirkeby, Svaneke og Hasle.
Hasle-Info bliver etableret i det lokale i medborgerhuset, Rådhuset, hvor turistinformationen lå. Lokalet bliver også brugt som mødelokale, og det bliver taget i brug en gang om ugen som coronatestcenter.
Hasle-Info bliver betegnet som et møde-, informations- og servicested for både turister og fastboende. Informations- og hjælpeniveauet vil afhænge af, hvilke frivillige, der er til stede. Stedet vil blive centrum for forskellige servicefunktioner i byen. En af dem bliver "Byt en bog", og det bliver muligt at printe og kopiere.